sk   en

1 2 3 4 6

O SEVISe

Kapitálový trh a investovanie

Pohľad právnika

Dane

Prognózy

Zaujímavosti

streda, 08 jún 2016 15:23

Čo po nás zostane? … nehnuteľnosti víťazia

Napísal(a)
Ohodnotiť túto položku
(1 Hlasovať)

V posledných mesiacoch som bol účastníkom niekoľkých odborných diskusií na tému zachovania rodinného majetku a súčasne vytvorenia vhodných podmienok pre jeho ďalšie zveľaďovanie. Aký vplyv bude mať rodinný majetok na členov rodiny a nastupujúce generácie?

Spoznal som firmy, ktoré sa službou rodinného poradenstva – aktivitou tzv. „Family Office“ dlhodobo zaoberajú. Tieto firmy majú záujem nastaviť rodinnú stratégiu a plán následníctva, ako aj spravovať a riadiť rodinný majetok. Súčasťou toho je samozrejme ekonomické aj daňové poradenstvo a neustála kontrola. Jedná sa teda o komplexné pokrytie potrieb rodiny a majetku. Žiaľ, čo aj ja chápem z pohľadu biznisu, táto služba je určená pre rodiny, ktorých majetok presahuje hodnotu viac ako 10 mil. Eur.

Väčšina našich klientov s takýmto objemom majetku nedisponuje, a tak im nezostáva nič iné, iba sa spoliehať na seba a zároveň hľadať pre seba toho správneho „dôverníka“.

Moje stretnutia a rozhovory za posledné roky dokazujú, že aj týchto úspešných „menej“ majetných logicky trápi, čo po nich zostane. Mnohí z nich začínali svoje podnikanie v deväťdesiatych rokoch minulého storočia. V súčasnosti majú cez 60 rokov a mení sa ich pohľad na podnikanie a hodnoty, ktoré sú pre nich dôležité.

Osoby z tohto pohľadu môžem rozdeliť na dve skupiny. Prvú, tých spokojnejších, ktorým už deti a rodinní príslušníci pracujú v ich firmách. Ktorí sa tešia z dosiahnutých výsledkov následníkov a môžu sa viac realizovať v iných oblastiach života, ktoré ich napĺňajú viac ako podnikanie. Dokázali v predstihu nastaviť pravidlá a spravodlivo rozdeliť kontrolu nad rodinným majetkom.

A druhú skupinu, ktorej pri otázke na budúcnosť majetku tvár zosmutnie. Táto druhá skupina je v podnikaní stále aktívna. Doteraz nepredali alebo neodovzdali svoje podnikanie a vytvorené voľné zdroje sa snažia vhodne investovať. Zároveň však neustále hľadajú odpoveď, čo nastane po ich odchode. Zvládne to rodina? Neublíži majetok potomkom? Nerozháda to celú rodinu? Trápi ich keď vidia, že ich deti nemajú záujem o pokračovanie, že sa aktívne nestarajú o majetok, lebo si už žijú svoj vlastný život.

Zámer, vyriešiť vec k vlastnej spokojnosti a spokojnosti rodiny, musí byť veľmi silný. Dá sa dosiahnuť iba s jasnou predstavou o tom, akú podobu by mal mať záver. K tomu ešte táto hlava rodiny potrebuje veľkú dávku trpezlivosti a dôslednosti. A práve tu vidím najväčšiu prekážku. Mnohí z nich sú už unavení, svoje úspechy majú za sebou, niekedy sa im už nechce. A tak to často ponechávajú na osud. Veď to nejako dopadne.

Myslím si, že vieme ponúknuť pre druhú skupinu riešenie. Pozorovať, počúvať, dôverovať a priznať si chybné rozhodnutia. Každý z nás má vedľa seba dôverníka, ktorý má svoj triezvy pohľad, a ktorý nie je od dotyčnej rodiny závislý. Poradcu, ktorý má úprimnú snahu naviesť človeka na spôsob, ktorý by bol vyhovujúcim riešením pre rodinu a jej majetok.

Možno niektorí z nás toho svojho ešte nevidia, je však určite potrebné si takúto osobu nájsť. Poradcu, ktorému môžeme veriť, a ktorý je zároveň profesionálom. S takouto osobou sa môžeme s dôverou porozprávať aj o svojom osobnom živote, o úspechoch i o zlyhaniach v biznise. A vypočuť si, ako tento dôverník vníma celkovú situáciu a majetok rodiny klienta. A nakoniec aj s jeho pomocou začať prijímať dôležité rozhodnutia ohľadom následníctva.

Výhodou existencie takéhoto poradenstva je, že akokoľvek sa dotyčná osoba rozhodne, je takéto jej rozhodnutie tým najlepším rozhodnutím v čase, keď ho učiní. Zbaví sa zároveň predchádzajúcich výčitiek, že doteraz nevenovala svoju pozornosť následníctvu. Veď každý z nás má snahu niečo po sebe zanechať, či to nazveme pamätníkom alebo odkazom. Je však dobré, ak je to viditeľné.

V mojich prieskumoch medzi šesťdesiatnikmi jednoznačne víťazia nehnuteľnosti. Cítim, že je v nich zakorenená „stará škola“. Uspokojuje ich, že dom, budovu, výrobnú halu nikto neodnesie a potomkovia v tejto hmote nájdu majetok, s ktorým si nejako poradia. Je to pre nich lepšia voľba, ako rozdeľovať peniaze, ktoré ich následníkov môžu vážne ohroziť.

O tom, že im na potomkoch záleží, nepochybujem. Lebo radostný úsmev a najžiarivejšie oči má každý z nich, keď sa rozprávame o vnúčatách. O ich prvých krôčikoch, múdrych vetách a šibalstvách, ktoré stvárajú. Možno práve v týchto vnúčatách vidia seba a nádej na kvalitné následníctvo, keď už to nestihli u svojich detí.

Pavol Prekop
predseda predstavenstva

Prečítané 2940 krát Naposledy zmenené štvrtok, 18 august 2016 15:03
Pavol Prekop

predseda predstavenstva, výkonný riaditeľ, manažér obchodnej a poradenskej činnosti, konzultant