sk   en

1 2 3 4 6

O SEVISe

Kapitálový trh a investovanie

Pohľad právnika

Dane

Prognózy

Zaujímavosti

štvrtok, 10 marec 2016 13:34

Quo vadis SEVIS?

Napísal(a)
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

Každý rok v živote človeka aj v živote spoločnosti je iný. Jeden je lepší druhý horší, v jednom sa viac darí v jednej oblasti, v druhom v inej. Stále je potrebné prijímať nové rozhodnutia, stále je potrebné hľadať nové aktivity, nové trhy, nové projekty. Ale treba vedieť rozhodnúť aj o ukončení aktivít, o zmene smerovania. V roku 2015 sme sa aj my v SEVISe museli takto rozhodovať.

Jedným z najdôležitejších rozhodnutí bolo rozhodnutie o ukončení činnosti obchodníka s cennými papiermi. Toto rozhodnutie sa rodilo veľmi ťažko, keďže celá naša história sa spája s aktivitami na finančných trhoch. Vždy sme boli uznávanou aktívnou finančnou inštitúciou poskytujúcou klientom profesionálne služby. Požiadavky dohľadu však boli stále časovo náročnejšie a množstvo často až nezmyselných povinností spôsobovalo, že časť našich služieb sa stala neefektívnou.

Ku koncu roka 2015 sme vrátili Národnej banke Slovenska licenciu obchodníka s cennými papiermi. To, že sme vrátili licenciu o.c.p. však neovplyvňuje naše schopnosti a aktivity v oblasti poradenstva majiteľom spoločností v stratégii podnikania, nakoľko všetci zamestnanci, ktorí sú odborníkmi v tejto oblasti sú samozrejme našimi zamestnancami naďalej.

Ďalším dôležitým rozhodnutím bolo zníženie aktivít v poskytovaní pôžičiek. Prebytok voľných finančných prostriedkov na trhu spôsobuje, že bankové inštitúcie sú ochotné ísť aj do rizikovejších úverov, ale na druhej strane obmedzujú svojim klientom možnosť financovania z iných ako bankových zdrojov podmieňovaním splácania takýchto prostriedkov až po splatení bankových zdrojov. V súčasnosti používame na nové pôžičky len vrátené prostriedky od klientov, takže nezvyšujeme celkový objem požičiavaných prostriedkov klientom. Nových klientov v tejto oblasti nevyhľadávame, ale s overenými partnermi pracujeme rovnako ako doteraz.

V januári 2016 sme splatili emisiu dlhopisov SEVIS 003, čím sme znížili bilančnú sumu o 3 mil.eur a zlepšili pomer vlastných a cudzích zdrojov. Nakoľko aktuálne nemáme vo výhľade nový projekt na financovanie, tak ďalšie prostriedky od klientov neprijímame.

Rok 2015 bol zaujímavým pre našu spoločnosť ANTECO, s.r.o., ktorá sa venuje ťažbe štrkopieskov na štrkovisku v Hornej Seči pri Leviciach. Pre zvýšenie pridanej hodnoty sme sa rozhodli začať s výrobou betónových prefabrikátov (debniacich tvárnic a obrubníkov) a pripravujeme na otvorenie predajňu stavebnín v Hornej Seči. Pre tento náš projekt sa rok 2016 začal veľmi zaujímavo, nakoľko sme sa zaradili medzi subdodávateľov pre Nitriansky priemyselný park. Stavebný boom v Nitrianskom kraji vytvára priestor pre výrazný rast tržieb našej spoločnosti v nasledujúcich rokoch.

Rok 2015 nebol teda ani najlepším ani najhorším rokom pre hospodárenie skupiny SEVIS. Investovanie na finančných trhoch skončilo s malým plusom najmä vďaka investíciám do korporátnych dlhopisov, keďže akciovým titulom sa až tak nedarilo. Spoločnosť SEVIS a.s., ako najdôležitejšia spomedzi členov skupiny, však skončila rok so ziskom cca 55 tis. eur po zdanení. Za čo vďačíme diverzifikácii jej aktív.

Rok 2016 sme začali aktívne v poskytovaní poradenstva majiteľom spoločností, stihli sme pripraviť dve emisie dlhopisov pre našich klientov. Intenzívne sa venujeme riadeniu projektu ANTECO a efektívnemu využívaniu našich nehnuteľností.

Ing. Danica Michalková
Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

Prečítané 2245 krát
Ing. Danica Michalková

člen predstavenstva a finančný manažér