sk   en

1 2 3 4 6

O SEVISe

Kapitálový trh a investovanie

Pohľad právnika

Dane

Prognózy

Zaujímavosti

pondelok, 25 jún 2018 10:56

Štvrťstoročie SEVISu...ako to vidím ja

Napísal(a)
Ohodnotiť túto položku
(1 Hlasovať)

Keby som mal charakterizovať túto etapu života niekoľkými slovami, tak by to bolo „úspešné a veľmi zaujímavé obdobie pri neustálom zvládaní zmien“. S veľkým rozhodnutím odvážneho a netušiaceho tvora som na konci roka 1992 prijal ponuku od vtedajšieho zástupcu novovznikajúcej Severoslovenskej investičnej spoločnosti (odtiaľ skratka SEVIS) Ľuboša Valacha začať pracovať v oblasti „nejakej rozbehnutej kupónovej privatizácie“. Vymenil som lopatu, kelňu, fúrik a dobre platený život na stavbách a výškových prácach po Slovensku za niečo neurčité a úplne neznáme.

Do čoho to vlastne vstupujem? Dodnes si pamätám na jeho odpoveď, že roboty bude dosť, ale konkrétnu činnosť neurčil. A ja som pochopil, že ani jemu nebolo úplne jasné, čo sa bude v nasledujúcich rokoch diať. Bola to úplne nová oblasť pre všetkých. Ale dôležité bolo, že on a jeho spoločníci verili. Verili, že to má perspektívu a budú sa v tom točiť veľké peniaze. A keďže ja mám rád výzvy a zmenu, tak som na pomyselný vlak nasadol. Vtedy najväčšou mojou devízou bolo „chcenie“ a ochota sa učiť.

A od tohto rozhodnutia až do súčasnosti prebehlo 25 rokov. Neviem, či existuje oblasť, okrem informačných technológií, kde sa udialo toľko zmien v tak krátkom čase, ako v oblasti financií a kapitálových trhov. Plánovať biznis na viac ako 5 rokov sa javilo skôr ako činnosť veštenia zo sklenej gule. Potvrdilo sa to už skoro, prvou veľkou zmenou na kapitálovom trhu bol nástup Mečiarových dlhopisov FNM v roku 1996. SEVIS mal s výbornou myšlienkou našliapnuté stať sa jedným z najväčších slovenských správcov akcií prostredníctvom fondov. Do projektu II. vlny kupónovej privatizácie sa investovali ťažké milióny korún. A zrazu jedno vládne rozhodnutie z večera na ráno túto investíciu pochovalo. Nehodnotím to ako správne alebo nesprávne rozhodnutie, uvádzam to ako príklad veľkej zmeny, na ktorú bolo potrebné reagovať.

A práve v schopnosti reagovať na všetky vyvolané zmeny boli ukážkovým príkladom ľudia zo SEVISu. Aj za týchto zhoršených podmienok SEVIS prinášal služby, ktorými sa vedel odlíšiť, slušne zarábať a vytvárať si rezery. Častokrát som počúval od klientov, konkurencie a ľudí z trhu, že už nie je priestor na dobrý biznis, keďže kupónka už skončila. Rozumel som im, aj som chápal, že množstvo investorov malo túžbu vlastniť komín a starať sa o svoje aktívum. Túto úvahu som nosil v sebe aj ja. Zdalo sa to ako určite logické vyvrcholenie nášho pôsobenia na kapitálovom trhu.

Ale naša história, množstvo silných väzieb s aktérmi privatizácie bez ohľadu na stranícku príslušnosť, férové dohody, dodržané slová a žiadne kauzy nás postavili pred ťažkú otázku. Chceme iba spravovať vlastné aktíva? Alebo budeme poskytovať služby spojené s kapitálovým trhom? Do nového tisícročia sme už vstupovali s rozhodnutím, že najtrvácnejší kapitál je v klientoch. Na nich sme teda nasmerovali pozornosť. A tak sme na existujúcom slovenskom trhu vytvárali nové služby a vo viacerých oblastiach úspešne SEVIS dosiahol významné postavenie.

S odstupom času sa rozhodnutie poskytovať služby klientom môže javiť ako samozrejmosť. Lenže, rozhodnúť sa v období, keď okolo nás frčali ľahké a rýchle obchody s veľkými ziskami nebolo vôbec jednoduché. No nepodľahli sme tlaku využitia príležitosti na úkor obchodného partnera, aj keď sme mali k dispozícií všetky informácie na „dobrý deal“. Rozhodli sme sa ísť inou cestou, aby každý obchodník zo SEVISU mohol s čistým štítom predstúpiť pred klienta s vedomím, že firma ma jasný postoj k využívaniu informácií a obchodu na vlastný účet.

S nadsádzkou hovorím, že sme sa pri našich službách a dobrých vzťahoch dostali nielen do spálne klienta, ale veľakrát aj pod jeho perinu. Vedeli sme o sebe veľa hlavne preto, aby sme klientovi našli riešenie a dokázali predchádzať budúcim komplikáciám. Aj vďaka tejto silnej väzbe som nielen ja, ale aj moji kolegovia našli množstvo priateľov po celom Slovensku. Usmievam sa, keď vyhodnocujem koľko pozornosti venujeme obchodným a koľko súkromným záležitostiam pri súčasných pracovných stretnutiach a telefonátoch, pri ktorých sú naši klienti zároveň naši priatelia. Obchod tvorí pri stretnutiach a telefonátoch iba malú časť. To, čo prinášame ako príležitosť, vyhodnotia rýchlo a či sa rozhodnú kladne alebo záporne, nebráni nám to venovať zvyšok času veciam, ktoré nás vzájomne tešia alebo trápia.

Možno to bude znieť pre niekoho ako klišé, ale pre mňa to klišé nie je. Najväčšia hodnota a istota, ktorú som získal za posledne štvrťstoročie nie je vôbec v majetku, v objektoch, pozemkoch, či v obchodných podieloch. Je to v skúsenostiach a v jasných a úprimných vzťahoch. V krízových situáciach sa totiž vždy ukázal charakter a dôveryhodnosť partnerov a klientov. A vedieť na čom človek je pri svojich klientoch, kolegoch, priateľoch a samozrejme aj pri rodine je nevyčísliteľná hodnota.

A čo budúcnosť? SEVIS je predovšetkým o ľuďoch, až v druhom rade o hmotnom majetku, ktorý môže slúžiť ako garancia pri niektorých transakciách. Zaujímavé je, že priemerná doba pracovného pomeru nášho tímu je takmer 18 rokov. Na slovenské pomery je to neobvyklé číslo. Za ním je možné vidieť skúsenosti. A práve tieto osoby s dlhodobými skúsenosťami dokážu nájsť riešenia, ktoré vedú k výsledku. Zmeny tu budú neustále, príležitosti budú prichádzať, či pre nás alebo pre našich klientov. Vždy je však potrebná spoľahlivosť a úcta a na tomto je SEVIS postavený. Ďakujem, že nás takto vnímate.

Pavol Prekop
Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.
Prečítané 3159 krát
Pavol Prekop

predseda predstavenstva, výkonný riaditeľ, manažér obchodnej a poradenskej činnosti, konzultant