sk   en

1 2 3 4 6

O SEVISe

Kapitálový trh a investovanie

Pohľad právnika

Dane

Prognózy

Zaujímavosti

pondelok, 18 december 2017 11:15

Index daňovej spoľahlivosti

Napísal(a)
Ohodnotiť túto položku
(1 Hlasovať)

Nedávno sme sa dozvedeli, že finančná správa od júla budúceho roka začne zatrieďovať podnikateľské subjekty do skupín podľa spoľahlivosti na spoľahlivé, menej spoľahlivé a nespoľahlivé.

Finančná správa má zadefinovať približne štyridsať kritérií v daňovej a colnej oblasti, na základe ktorých majú byť podnikateľské subjekty zaradené do jednotlivých kategórií a budú mať pridelený index daňovej spoľahlivosti. Kritériá by mali zohľadňovať daňovú disciplínu - včasné platenie daní, včasné podávanie daňových priznaní atď. Hodnotiace kritériá majú byť verejne známe, ale zaradenie subjektu do príslušnej skupiny podľa spoľahlivosti nemá byť verejne dostupnou informáciou. Podnikateľský subjekt sa však bude môcť informovať, do ktorej skupiny je zaradený. Index daňovej spoľahlivosti by mal byť prehodnocovaný minimálne raz ročne.

Podľa informácií zverejnených finančnou správou, by spoľahlivé daňové subjekty mali mať jedného koordinátora pre daňovú aj colnú agendu, mali by mať menej kontrol, možnosť viac konzultácií s daňovou a colnou správou. Naopak nespoľahlivé subjekty budú kontrolované častejšie. Finančná správa by teda mala byť efektívnejšia.

Priznám sa, že som veľmi zvedavá, ako to v praxi bude vyzerať. Nie je to totiž tak dávno, čo sa s finančnou správou veľmi ťažko komunikovalo. Keď ste sa chceli dozvedieť, či váš pohľad na nejaký konkrétny daňový alebo colný problém je správny, tak vás odkázali na daňových poradcov. Ich stanovisko bolo, že oni kontrolujú a sankcionujú, ale neradia. Po sfunkčnení portálu finančnej správy sme sa dočkali pozitívnej novinky a na konkrétnu otázku položenú prostredníctvom portálu sme mali možnosť dostať stanovisko finančnej správy, o ktoré sme sa mohli oprieť pri prípadnej daňovej kontrole. Nedávno došlo k zmene a odpoveď z finančnej správy už nemá charakter záväzného stanoviska. Neviem, kto iný by mal byť schopný jednoznačnejšie vykladať daňové a colné predpisy ako metodici finančnej správy.

Faktom je, že väčšina pracovníkov finančnej správy sú ľudia, ktorí s daňovými subjektmi komunikujú normálne či už osobne alebo telefonicky. Pokiaľ ale posielajú daňovému subjektu list, tak je jeho forma doslova výhražná. Podnikateľský subjekt rovno upozornia, že ak nesplní ich požiadavku v stanovenom termíne (pritom môžu chcieť len informáciu), tak dostane pokutu. Subjekty zaradené do skupiny spoľahlivých by vraj mali byť aj v písomnej forme oslovované „slušne“.

Tak možno aspoň na spoľahlivé subjekty sa finančná správa prestane dívať ako na „triednych nepriateľov“, ale bude ich vnímať ako partnerov. No určite nielen spoľahlivé daňové subjekty, ale aj väčšina menej spoľahlivých má záujem o korektnú a partnerskú formálnu komunikáciu s celou štátnou správou.

Držme si palce, aby nás všetkých zaradili medzi spoľahlivé subjekty a aby s nami v blízkej budúcnosti finančná správa začala komunikovať ako s partnermi a nie ako s nutným zlom.

Ing. Danica Michalková
Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.
Prečítané 3191 krát Naposledy zmenené pondelok, 18 december 2017 11:20
Ing. Danica Michalková

člen predstavenstva a finančný manažér