sk   en

1 2 3 4 6

O SEVISe

Kapitálový trh a investovanie

Pohľad právnika

Dane

Prognózy

Zaujímavosti

pondelok, 25 jún 2018 10:34

Hľadáte pracovníkov? Možno nie sú ďaleko

Napísal(a)
Ohodnotiť túto položku
(1 Hlasovať)

Slovenské firmy už dva roky nariekajú nad nedostatkom ľudí. Silná generácia narodená po vojne odchádza do dôchodku. Na jej miesto prichádza veľkosťou len polovičná generácia narodená niekedy po roku 1995. Pohľad na počty narodených v rokoch 1995-2017 nás stavia pred jednoznačný fakt. Časy, keď sa dalo na trhu práce vyberať sú preč a už sa nevrátia. Mladá pracovná sila bude čoraz vzácnejšia.

Aké sú náhradné riešenia? Ak ste veľká a bohatá firma, môžete si kúpiť k pásu robotov. Automobilky to robia už roky. Pre malé firmy to riešenie nie je. A čo tak doviesť ďalších Srbov, Ukrajincov a Bosniakov? Nie je to jednoduché. Slovenská cudzinecká polícia je famózna svojimi dlhými čakacími lehotami. Okrem toho nik nezaručí, že vaši Srbi po pol roku neodídu za vyššou mzdou do Nemecka.

Je tu však ešte jeden zdroj. Nenápadný, no lacný a všeobecne dostupný. Takzvaní „starší pracovníci“. Podľa zákona o službách zamestnanosti sú to ľudia vo veku nad 50 rokov. Vo svete je však bežné, že vo firmách pracujú aj ľudia starší ako 65 rokov. Vo vyspelých krajinách Európy pracuje vo vekovej skupine 65-69 rokov 18% až 22% ľudí. V prestarnutom Japonsku dokonca pracuje v tejto ve-kovej skupine až 31% mužov. Na Slovensku tento podiel činí len 5,6%. Evidentne zatiaľ nedokážeme tento zdroj pracovnej sily využiť.

V minulosti sme niekedy nad staršími pracovníkmi ohŕňali nos. Nevydržia toľko čo mladí. Nie každý z nich ovláda cudzí jazyk, či prácu s počítačom. Inteligentný zamestnávateľ vie časť týchto problémov riešiť. Starším pracovníkom možno dať kratší pracovný čas. Existujú aj kurzy počítačov pre seniorov. A cudzí jazyk ne-potrebuje úplne každý.

Starší pracovníci majú oproti mladším aj niektoré výhody. Keď už poberajú dôchodok, us-kromnia sa aj s nižšou mzdou. Sú konzervatívni a nemenia zamestnávateľa ako ponožky. A na rozdiel od Srbov a Ukrajincov, netreba ich učiť po slovensky. Mnohí z nich robili vo svojej profesii desiatky rokov. Sú to machri a zaúčať ich netreba.

Čo keby sme sa raz naučili využívať staršiu pracovnú silu aspoň tak, ako to robia Dáni, Švédi, ale aj Česi a Lotyši?

Ing. Vladimír Baláž, PhD., DrSC,
Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.
Prečítané 2872 krát Naposledy zmenené pondelok, 25 jún 2018 10:44