sk   en

1 2 3 4 6

O SEVISe

Kapitálový trh a investovanie

Pohľad právnika

Dane

Prognózy

Zaujímavosti

nedeľa, 07 október 2018 14:19

Obchodná vojna

Napísal(a)
Ohodnotiť túto položku
(2 hlasov)

Prezident Trump bohužiaľ plní svoje predvolebné sľuby voličom z „hrdzavého pásu“ (štátov na severovýchode USA), že Ameriku urobí opäť veľkou. Ako? Vráti do nej pracovné miesta v automobilkách a oceliarňach, ktoré zlikvidovali dovozy ocele, hliníka a lacných áut z Európy a z Číny.

Pravdou je, že lacných najmä čínskych dovozov bolo do USA veľa. Pravdou je aj to, že pri úrovni amerických a čínskych miezd nemôžu byť mnohé americké tovary také lacné ako čínske. To vieme aj na Slovensku. Lacný textil a obuv z Ázie už dávno zlikvidoval väčšinu slovenského textilného a obuvníckeho priemyslu. To je mimochodom v globálnom obchode úplne normálne. Čo s tým robiť? Prezident Trump ukázal svaly a začal uvaľovať na dovozy lacných tovarov vysoké clá. Dovozy sa tak predražia. Americkí spotrebitelia a firmy už nebudú kupovať čínske výrobky ale americké. Robotníci v Detroite či Pittsburgu dostanú opäť prácu. Ale bude to naozaj tak a bude to pre Ameriku prospešné?

Sotva. Lacné čínsky dovozy síce zlikvidovali v USA tisícky pracovných miest, no zároveň prospeli stovkám miliónom amerických spotrebiteľov. Tí si mohli dovoliť kúpiť viac automobilov, televízorov či práčok. Jednoducho preto, lebo boli lacnejšie. Clá na dovozy lacných tovarov možno vrátia do USA pár tisíc pracovných miest, ale poškodia prakticky celej americkej populácii.

Clá však neuškodia len Spojeným štátom americkým. Súčasná štruktúra svetového obchodu sa vyvíjala roky. Vytvorila sa v prostredí relatívne voľného obchodu s tovarmi. Zavedenie obchodných prekážok túto štruktúru naruší. Odberatelia si budú musieť nájsť nových dodávateľov a dohodnúť si s nimi dlhodobé zmluvy, ktoré zoberú do úvahy aj možné zavádzanie ciel. Takýto proces potrvá roky. V konečnom dôsledku sa však nová štruktúra vytvorí. Zvýhodní krajiny, ktoré budú zástancami voľného obchodu a potrestá tie, ktoré používajú obchodnú vojnu ako nástroj domácej politiky.

Vyššie dovozné clá sa postupne premietnu do vyšších nákladov pre amerických výrobcov. Vyššie náklady urobia americký tovar v zahraničí menej konkurencieschopným, t.j. menej predajným. Nečakaným víťazom obchodného sporu sa môže stať Čína, ktorá postupne preberie vedúcu úlohu vo svetovej ekonomike. Svet sa pozerá v nemom úžase na fakt, že kedysi liberálna Amerika sa uzatvára pred svetovým obchodom. Vlajku slobodného obchodu dnes nesie Čína, ktorá ešte pred pár desaťročiami vyznávala tvrdý komunizmus.

Ing. Vladimír Baláž, PhD., DrSC,
Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

Prečítané 2337 krát Naposledy zmenené pondelok, 07 január 2019 13:24