sk   en

1 2 3 4 6

O SEVISe

Kapitálový trh a investovanie

Pohľad právnika

Dane

Prognózy

Zaujímavosti

pondelok, 18 december 2017 11:20

Tatranské akcie s nezvyčajnou dividendou

Napísal(a)
Ohodnotiť túto položku
(2 hlasov)

Na konci leta som dostal požiadavku na analýzu jedných slovenských akcií za účelom nezvyčajnej kúpy. Ich obstaranie nemalo byť pritom investíciou, ale prostriedkom na získanie hotelového pobytu vrátane sezónneho skipassu zadarmo.

Pred pár rokmi tieto akcie zaujali verejnosť, na slovenské pomery fakticky neexistujúceho akciového trhu, masívnou reklamou svojho IPO. Teda jedného z mála primárnych úpisov akcií na Burze cenných papierov v Bratislave. Neskôr sa hojne predávali aj v sekundárnom obchodovaní, pričom doteraz sú ešte stále kótované aj tvorcom trhu, ktorým je J&T Banka. Tvorca trhu má za úlohu vytvárať za aktuálnu trhovú cenu nielen dostatočnú ponuku ale aj dopyt pre prípadných záujemcov o predaj.

Akcie sa tak stali veľmi likvidným aktívom a v roku 2016 boli dokonca najviac obchodované na Slovensku, čo sa objemu kurzotvorných obchodov týka. Vďaka svojej vysokej kapitalizácii predbehli svojim zastúpením Slovnaft v slovenskom akciovom indexe SAX a zaostávajú iba tesne za akciami VÚB, ktoré sú lídrom v tomto indexe.

Už asi tušíte, že sa jedná o akcie emitenta Tatry mountain resorts, a.s. (TMR) z portfólia skupiny J&T. Majoritný podiel vlastní J&T prostredníctvom viacerých prevažne cyperských firiem, pričom drobných akcionárov je skoro 25%. Akcie som analyzoval mojou zvyčajnou metódou a získanie turistických služieb som bral ako dividendu.

Samotná akciovka TMR sa po strate za rok 2014 už v roku 2016 vrátila do zisku, ktorého objem opäť dosiahol slušnú úroveň z roku 2013. V rokoch 2010 až 2012 boli zisky síce vyššie, ale vtedy boli ešte masívne nafúknuté úrokovými výnosmi z drahých zmeniek pos-kytnutých pre firmu J&T Private Equity, aby sa mohli akcie lepšie predávať obyčajným ľuďom. Tento trik očividne fungoval a v súčasnosti už väčšina zisku plynie z prevádzky hotelov a zjazdoviek, čo ukazujú vysoké nákladové úroky. Tie sú v plnej miere opodstatnené, pretože zadĺženosť zostáva za posledné roky na úrovni 71,5 %, čo je na turistický biznis v poriadku. Polovica dlhu pochádza z dlhopisov, ktoré prinášajú úrok až 6%, čo je ešte zvládnuteľné.

Cena akcií sa za posledné viac ako 2 roky vyvýjala od 21,50 eur do 27,50 eur, čo je relatívne stabilný rast (viď graf, tyrkysová čiara). Špecifikom pri raste ceny sú obdobia pred rozhodným termínom na získanie výhod akcionárskeho klubu a po ňom. Dopyt spôsobený nákupmi väčšieho počtu drobných investorov za deň (modré stĺpce) pred 30.10. kalendárneho roka zvyšuje cenu viac ako v ostatných obdobiach. Naproti tomu nízka likvidita koncom roka cenu mierne znižuje. Ale akcia je pri cene 26,70 eur, za ktorú ju bolo možné ešte v októbri nakúpiť s P/E 37,2 (pomer ceny a zisku na akciu), už veľmi drahá. Vnútorná hodnota akcie je pritom iba 15,80 eur, preto opatrne pri nakupovaní veľa kusov.

Graf DL 12 2017

Ako vidno z grafu, je cena TMR ovplyvňovaná skôr záujmom o výhody akcionárskeho klubu ako výsledkami spoločnosti. Extrémny prípad tohto správania som našiel v diskusii jedného českého obchodníka s cennými papiermi. Názor jedného investora bol celkom jasný. Vraj sa mu oplatí akcie držať iba vďaka ich bonusovému programu na získanie sezónnych lístkov, ktoré by si aj tak kupoval. Takto ich získa „kvázi“ zadarmo a pritom aj hojne využije, pretože má lyžiarske areály nablízku. Naviac plánuje dokupovať akcie na získanie lístkov aj pre svoje deti. Je tu síce aj riziko poklesu ceny akcie, ale pokiaľ bude dopyt po akciách pretrvávať, dá sa dosiahnuť aj slušný výnos z prípadného predaja. 

Klasické dividendy už TMR od roku 2013 nevypláca, zisk reinvestuje na expanziu do Česka a Poľska. Akcionári profitujú teda hlavne z výhod akcionárskeho klubu. Pri držbe do 80 ks akcií možno získať 6, 12 alebo až max. 25 denných vstupov do areálov TMR v zime alebo v lete. Pri 130 ks jeden sezónny lístok a pri 250 ks dva. Pri 500 ks už ste celoročný VIP klient s jedným hosťom a pri 750 ks dostanete naviac 7-dňový pobyt v hoteli TMR.

Odhadol som, že sa oplatí držat 130 ks akcií na osobu na každoročné získanie sezónneho lístka na zimu, pretože vyššie počty akcií majú aj letný lístok, ktorý by vášnivý lyžiar asi ani moc nevyužil. Okrem toho možno získať pobyty v hoteloch TMR lacnejšie, ak si akcie TMR kúpite rovno cez J&T Banku, čím získate prístup do ich bonusového klubu.

Skipass šikovná sezónka stál bez jarného predplatného v októbri 299 eur, čo znamená pri investícii okolo 3500 eur výnos 8,61% ročne z držania 130 ks akcií. Keď to porovnám s dividendovým výnosom najvýnosnejšej slovenskej akcie (Tatra Banka, 8,53% za 2015, 6,17% za 2016) je to už slušný ročný výnos, ktorý sa však skutočne oplatí iba ak lístok často využijete. V prípade víkendových lyžiarov by sa lepší benefit dosiahol pri držbe 80 ks akcií, ak je 25 vstupov za sezónu postačujúcich. V tomto prípade by bol výnos až 40,4% p.a. ako alternatíva ku 2-dňovým skipassom pre dospelého v hlavnej sezóne (69 eur).

Ing. David Lapin
Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.
Prečítané 4140 krát Naposledy zmenené pondelok, 18 december 2017 11:39