sk   en

1 2 3 4 6

O SEVISe

Kapitálový trh a investovanie

Pohľad právnika

Dane

Prognózy

Zaujímavosti

štvrtok, 20 jún 2013 20:12

Aké výnosy a riziká môžeme očakávať od akcií

Napísal(a)
Ohodnotiť túto položku
(1 Hlasovať)

Kto chce veľa mať, musí veľa riskovať. Na finančnom trhu to platí dvojnásobne. Investori túžiaci po vysokom výnose obyčajne upriamia zrak na akciový trh. Čo môžeme od akcií očakávať?

Kým prejdeme ku konkrétnym výnosom a rizikám, povedzme si najprv, ktoré akciové trhy budeme hodnotiť. Najväčší a najlikvidnejší je samozrejme americký trh. Slovenskí investori na ňom však investujú relatívne málo, najmä kvôli kurzovým rizikám. Ak sa náš investor odhodlá investovať do akcií, väčšinou pôjde o akciový alebo zmiešaný fond investujúci do európskych akcií. Preto budeme ako benchmark používať index MSCI Europe, ktorý pokrýva 16 najväčších akciových trhov na kontinente. Trhy sú vážené podľa ich trhovej kapitalizácie.

Naivný investor hodnotí výkon akciového trhu podľa jednoduchej zmeny hodnoty indexu: „ak mal pred rokom index hodnotu 100 a dnes 110, tak som zarobil 10%“. Skutočnosť je o niečo zložitejšia. Skutočný výnos je upravený o výsledok započítania dividend a odpočítania poplatkov a daní z výnosu. Dlhodobo rastú ceny akcií najmä kvôli dividendám a inflácii.

Ako sa tieto faktory prejavujú na výnose z akcií? Výskum charakterizuje výnosy z európskych akcií (index MSCI Europe) od decembra 1969 do konca augusta 2012.

Prvá časť výskumu zaznamenáva jednoduchú cenovú zmenu a charakterizuje investora, ktorý investuje do fondu bez akumulácie dividend, pričom si neuvedomuje náklady plynúce z poplatkov a daní a výnosy plynúce z dividend.

  • V priemere za jeden rok zarobil investor do európskych akcií na zmene indexu 7,7% svojej investície. Všimnime si aj riziko charakterizované štandardnou odchýlkou. Tá má v prípade 1-ročného výnosu hodnotu 19,2%. Čo toto číslo znamená? Že v priebehu rokov 1969-2012 činil priemerný ročný výnos 7,7% plus mínus 19,2%. Čiže za 43 rokov sa priemerné ročné zhodnotenie zmestilo zhruba v dvoch tretinách prípadov do pásma -12,0% až 26,9%. Ako vidíme, akcie vedia byť veľmi, ale veľmi volatilné.
  • Platí, že investície do akcií sú dlhodobé. Priemerný ročný výnos narastá s dĺžkou investovania. Ak na 1-ročnej báze činí priemerný výnos 7,7%, pri 10-ročnom horizonte už 9,1%. Akcie na európskych trhoch dlhodobo rástli a období vzostupu cien bolo viac ako období poklesu. Napríklad za 5 rokov investor v priemere zarobil 50,1% a za 10 rokov až 138,4%.
  • Najväčší cenový skok za 1 rok činil 55,4% (v júli 1997), kým najväčší ročný prepad 47,7% (vo februári 2009). Ani dlhodobé investovanie do akcií nemusí byť zárukou, že investovaný objem sa vždy vráti. Napríklad smoliari, ktorí investovali do európskych akcií vo februári 1999 (keď vrcholil predposledný akciový boom) zaknihovali po 10 rokoch vo februári 2009 stratu 40,7%. Naopak, šťastlivci, ktorí investovali v júli 1977, po 10 rokoch zapíjali výnos vo výške 360%.

Z krátkeho prehľadu vidíme, že na výnose sa vo veľkej miere podpisuje správne načasovanie investície. A to je z veľkej časti jednoducho vecou šťastia. Nikto nedokáže predpovedať, ako budú vyzerať akciové trhy zajtra, nie to ešte o 10 rokov.

Druhá časť výskumu hovorí o ideálnom investorovi, ktorý v podielovom fonde dostáva z akcií aj dividendy a všetky ich reinvestuje. Zároveň však musí zaplatiť dane z dividend a poplatky za správu fondu.

Na modelovanie výnosu z dividend a platenie daní z výnosu použijeme ten istý index MSCI Europe, ale vo forme „čistého výnosu“. Poplatky správcovskej spoločnosti budeme modelovať na úrovni TER (total expense ratio) vo výške 1,8% ročne. O túto čiastku sa nám zníži výnos po započítaní cenovej zmeny, dividend a daní. Rozdiely vo výnosoch sú dramatické:

• Ak platí, že „diamanty sú najlepší priatelia dievčat“, potom platí, že „dividendy sú najväčší priatelia investorov“. Vďaka efektom zloženého úrokovania dividenda zabezpečila podstatnú časť výnosu pri dlhodobom investovaní. Priemerný ročný výnos z indexu činí 9,0% pri 1-ročnom horizonte, ale až 12,1% pri 10-ročnom horizonte, a to vďaka efektom zloženého úrokovania. Inak povedané, pri 10-ročnom horizonte je výnos z „čistého“ indexu s dividendami o jednu tretinu vyšší ako výnos z obyčajného cenového indexu.

• Samozrejme, že aj po započítaní dividend sú obdobia, keď je index stratový. No aj v tom najhoršom období dosiahol index s dividendami stratu „len“ 26,7%, oproti strate 40,7% z cenového indexu. Aj priemerné i maximálne výnosy sú podstatne väčšie, ak fond reinvestuje dividendy. Priemerný výnos z európskych akcií po zarátaní dividend za 10 rokov činil až 212,4% v období od decembra 1969 do konca augusta 2012.

Investovať do akcií sa v Európe dlhodobo oplatilo, najmä ak fond kopírujúci index vyplácal a reinvestoval aj dividendy. Z historických údajov vidíme aj to, že na akciovom trhu naozaj neexistuje nič také ako „zaručený výnos“. Európske akciové trhy zaznamenali viacero období, keď investor bol v hlbokej strate aj po 10-tich rokoch od vykonania investície. V niektorých obdobiach mali investori jednoducho smolu.

Výnosy na akciových trhoch nedokáže nik predvídať ani ovplyvniť. Zle však robia aj tí investori, ktorí spanikária a vyberú peniaze z fondu už po niekoľkých mesiacoch straty. Vo väčšine prípadov za obdobiami poklesu nasledoval na akciových trhoch rast. Akciové trhy sú skrátka len pre pevné nervy.

Ing. Vladimír Baláž, PhD., DrSC.
Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.
Prečítané 2842 krát Naposledy zmenené nedeľa, 16 august 2015 10:44