sk   en

1 2 3 4 6

O SEVISe

Kapitálový trh a investovanie

Pohľad právnika

Dane

Prognózy

Zaujímavosti

štvrtok, 06 október 2016 14:07

Ukážkový podvod aj s nadstavbou

Napísal(a)
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

Jedného pekného letného dňa sa ku mne dostala požiadavka na preverenie emailu s návrhom na podozrivý obchod s akciami v tomto znení: “Sierra Holdings vie predať Vašu pozíciu v Energex Industries Corp. (IPO) prevzatím obchodu iného klienta. Musíme predať 125 tis. akcií Energex za 1,50€, celkom 184 688€ a musíme kúpiť 2500 akcií BMW za 80€, celkom 203 tis. €. Rozdiel 18 313€ musí byť doplatený. Ale z našej dobrej vôle sme to schopní urobiť v dvoch častiach: predáme 62 500 akcií Energex za 1,50€, celkom 92 344€ a kúpime 1250 akcií BMW za 80€, celkom 101 500€, takže rozdiel bude 9 156€. Po jeho zaplatení predáme 1250 akcií BMW za aktuálnu trhovú hodnotu a použijeme tieto peniaze na prevedenie druhej časti obchodu. Veríme, že je to jasné. Prosím odpovedajte mi, aby sme sa mohli pohnúť dopredu. Váš George Edwards, víceprezident medzinárodného obchodu.“

No málo komu je to na prvý pohľad jasné a najmenej samotnému klientovi poradenskej firmy Sierra Holdings, ktorý sa už mesiace snaží dostať k svojim investovaným 150 tisícom, ale namiesto toho dostáva iba takéto zmätočné informácie.

Prvé podozrenie, ktoré príde je, že zo mňa chcú vytiahnuť iba ďalšie desaťtisíce a toto nadmerné obchodovanie je zamerané hlavne na zinkasovanie vysokých poplatkov (až 1,5%). Žiaľ pravda je oveľa krutejšia, lebo celá Sierra Holdings je veľký a veľmi dobre premyslený podvod známy už viac ako 15 rokov pod menom Boiler Room Scam.

Boiler Room je názov hollywoodskeho filmu z roku 2000, ktorý aj u nás bežal ale pod menom Riziko. Dej sa točí okolo nového obchodníka brokerskej firmy, ktorý pracuje v hlučnej kancelárii plnej telefonistov (akoby v kotolni) a ponúka klientom akcie malých firiem s vidinou veľkých ziskov. Ale cena týchto akcií je buď zmanipulovaná alebo ani neexistujú. Nakoniec klienti prídu o svoje investície a obchodník je nútený spolupracovať s FBI, aby mohli byť podvodní majitelia firmy zatknutí. Žiaľ k majiteľom podvodnej firmy Sierra Holdings sa tak ľahko nedá dostať, veď presunuli svoje sídlo zo Švajčiarska do Seoulu v Korei, ale pravdepodobne to je iba schránková firma.

Ako sa mohlo stať, že im toľko ľudí naletelo?
Prvý telefonický kontakt je veľmi dobre prevedený a láka na vysoké zisky, ktoré má akcia ako Energex priniesť hneď po prvom prijatí na burzu (IPO). Väčšinou spoľahlivý priateľ Google nesklame a po krátkom preverení Energex ako aj Sierra Holdings sa nič podozrivé v prvých 10 výsledkoch nenájde.

Zmanipulovaná cena Energex pekne rastie, tak klient neodolá ponuke dokúpiť ďalšie akcie. Nakoniec, keď klient chce zrealizovať svoj zisk, dostane zrazu informáciu, že akcie už nie sú obchodované na burze, ale onedlho budú prijaté na inú burzu. Keď po dlhom čakaní ani to nenastane, dá sa ťažko odolať spomenutej emailovej ponuke na priamy obchod, veď získať zrazu akcie automobilky BMW znie ako vykúpenie zo zlej investície.

Pravdepodobne ale znamená iba ukončenie tejto podvodnej hry spolu s krádežou posledných desaťtisíc eur, keďže akcie BMW by sa mohli ľahko dať predať na Frankfurtskej burze. Na klientov investičný účet teda nebudú nikdy pripísané, ako vlastne nemuseli byť ani akcie Energex v skutočnosti prevedené výmenou za Triton Ore S.A. (IPO), ktorej akcie klient kúpil predtým a dnes už ani neexistuje.

Podvod sa mi podarilo síce odhaliť tiež pomocou Googlu, ale iba keď som tam dodal slovíčko Scam. Získal som varovania v rôznych blogoch a diskusiách pred týmto typom podvodu aj spolu s menom George Edwards.

Totiž samotná web stránka www.sierraholdingsworldwide.com vyzerá veľmi dôveryhodne, čo mi bolo dokonca potvrdené viacerými internetovými aplikáciami, ktoré sa špecializujú na odhaľovanie falošných web stránok. Našťastie som pokračoval v hľadaní aj po desiatom výsledku a Sierra Holdings sa objavila na viacerých čiernych listinách. Jedna z nich pod menom www.globalinvestoralerts.org dokonca ponúka online právnu pomoc na vymáhanie spreneverených peňazí, tak som už mal pre klienta aj napísané v maile riešenie, aby sa na nich obrátil, veď sa mi zdali na to dostatočne kompetentní.

Ale pozor, radšej never nikomu na internete. Nedalo mi to a v jednej diskusii som našiel obete tohto falošného právneho poradenstva, ktorí vynaložili tisíce dolárov na ich poplatkoch bez toho, aby dosiahli akékoľvek riešenie svojho finančného podvodu. Jedinou mojou radou teda nakoniec zostalo obrátiť sa na svojho vlastného právnika ale so silnou obavou, že peniaze sú aj tak nenávratne stratené.

K tomuto zisteniu ma doviedlo následné pátranie po finančných tokoch. Sierra Holdings má otvorený účet v HSBC Bank Hong Kong, ktorej účty sú často použivané na rôzne podvody nielen s akciami, ale aj napr. s dodávkou tovaru z Číny. Sťažností je síce dosť, ale očividne sa s tým nedá nič robiť, keďže jeden z nedávnych podvodov v HSBC, ktorý sa dostal aj do novín, iba ukázal inkompetenciu regulátorov v Hong Kongu.

Ing. Dávid Lapin
Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

Prečítané 3042 krát Naposledy zmenené štvrtok, 06 október 2016 16:45