sk   en

1 2 3 4 6

O SEVISe

Kapitálový trh a investovanie

Pohľad právnika

Dane

Prognózy

Zaujímavosti

utorok, 27 december 2016 15:57

Ako sa trhy báli Trumpa

Napísal(a)
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

Po prekvapivom Brexite sa finačný svet bál ďalšej svetovej pohromy zvanej Trump. Nakoniec jeho zvolenie nebolo až takou katastrofou pre akciové trhy ako sa všeobecne predpokladalo, ale spolu s premenlivým vývojom prezidentskej kampane tieto udalosti silno vplývali na niektoré špecifické časti komoditných a menových trhov.

Relatívne spoľahlivým ukazovateľom strachu a neistoty na finančných trhoch je cena zlata. Prudko stúpala v prvej polovici júna zo strachu pred Brexitom ako aj niekoľko týždnov po ňom. Na začiatku júla o viac ako 12% (sivá čiara).

Neskôr možno pozorovať závislosť ceny zlata s vývojom volebných preferencií Donalda Trumpa. Ešte silnejšia korelácia vzniká s menovým párom USD a mexické peso (čierna čiara). Očividný súvis vznikol vďaka rasistickým a protiimigračným vyjadreniam Trumpa ako aj jeho protekcionizmu USA hlavne na úkor Mexika.

Trump vyhral dostatočný počet delegátov pre svoju nomináciu už 26.5., ale prezidentská kampaň, ktorá trvala presne 5 mesiacov, oficiálne začala až 8.6. Odvtedy vychádzali každý deň rôzne volebné predpovede, ktoré boli navyše silno medializované. Na základe týchto prieskumov typu, kto by vyhral, keby sa dnes konali voľby, bola následne vypočítaná pravdepodobnosť výhry Clintonovej (svetlomodrá čiara) alebo Trumpa (tmavomodrá čiara s pravou osou hodnôt).

Graf 12 2016

Od začiatku kampane bolo mexické peso vystrašené Trumpovými slovami a následne verne kopírovalo jeho volebné preferencie po zhromaždení republikánskej strany GOP (pôvodne Grand Old Party), na ktorom bol oficiálne nominovaný a v preferenciách dokonca porážal Clintonovú.

Tá zas iba 2 týždne po sneme demokratickej strany získala až 96%-nú pravdepodobnosť výhry, ktorú postupne strácala až do prvej TV debaty koncom septembra.

Prvé dve debaty následne značne uškodili Trumpovi, a teda aj cene zlata, zatiaľ čo peso posilňovalo. Po treťom dueli a následnej Clintonovej email afére vyšetrovanej FBI sa to zas o 180 stupňov otočilo vrátane klesajúcich akciových trhov. Tesne pred voľbami 8.11. už trh znova silnejšie počítal s prehrou Trumpa a volatilita sa tak iba zvýšila.

Po Trumpovej šokujúcej výhre peso prudko oslabilo, resp. dolár si voči nemu pripísal zhodnotenie až 14,5%. Jeho zvolením však zároveň skončila neistota na finančných trhoch a cena zlata preto spadla na úrovne zo začiatku júna, zatiaľ čo americké akciové indexy iba pár týždňov neskôr zlomili historické rekordy. Vplyv volebných predpovedí bol na trhy veľmi silný, a to aj napriek tomu, že boli ako aj v prípade Brexitu veľmi nepresné.

Prebral som pritom dáta zo stránky FiveThirtyEight, ktorú vlastní ESPN, ktoré zas patrí ku mediálnemu gigantovi Walt Disney Company. Priemerná presnosť predpovedí 538 dosahuje inak 89,8%, ale ani tá očividne vždy nezaručuje spoľahlivé predpovede. Problém som našiel v ich vstupných dátach, veď len deň pred voľbami vyšlo 45 volebných prieskumov, z nich však iba 10 vyšlo víťazne pre Trumpa. Kritizované boli aj americké média, ktoré preferovali Clintonovú a tým ovplyvnili voličov, ktorí sa v anketách nepriznali, že budú voliť Trumpa, a preto buď klamali alebo radšej nedali žiadnu odpoveď.

Ing. Dávid Lapin
Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

Prečítané 2239 krát Naposledy zmenené štvrtok, 20 apríl 2017 14:26