sk   en

1 2 3 4 6

O SEVISe

Kapitálový trh a investovanie

Pohľad právnika

Dane

Prognózy

Zaujímavosti

piatok, 18 december 2015 11:03

Najstarší o.c.p. na Slovensku vráti licenciu

Napísal(a)
Ohodnotiť túto položku
(1 Hlasovať)

Moje blízke okolie ma pozná, že slovné spojenie „nedá sa“ ma štartuje k vyššiemu výkonu. Teší ma dokazovať, že sa to dá a ženie ma to ešte viac dopredu. V dnešnej situácii sa už na slovenský kapitálový a finančný trh nepozerám, či sa dá, ale či chcem. A ja viem, že už nechcem.

Platí, že môžeš mať len to, čomu venuješ pozornosť. Svoju pozornosť slovenskému kapitálovému trhu hodláme venovať už iba v malej miere. Ak sa v podnikaní zbavujete nepotrebných vecí, môžete efektívnejšie fungovať. Nadobudol som presvedčenie, že licenciu k nášmu podnikaniu ďalej nepotrebujeme, jej vlastníctvo nám stále viac neúmerne zvyšovalo náklady a obťažovalo nás zbytočnými administratívnymi úkonmi. Považujem to za plytvanie energie, čo je aj moja odpoveď na otázku, prečo sme sa rozhodli vrátiť licenciu obchodníka s cennými papiermi.

Pôsobenie na kapitálovom trhu som dlhé roky vnímal ako ihrisko, na ktorom sa dá hrať pekná hra. Keď sa vám ale ihrisko zmení na mínové pole, tak už v hre nemôžete pokračovať. Okrem toho sa v tejto hre menia pravidlá počas zápasu. „Niekto“ z vonku napríklad rozhodne, že sa bude hrať futbal s troma loptami a núti hráčov bez vysvetlenia, aby sa s takouto zmenou bezpodmienečne vysporiadali. A tak hráči (firmy), ktorí ešte mohli hru oživiť, radšej z hry odchádzajú. Súčasní reálni investori pôsobia na iných kapitálových trhoch a je ich určite veľké množstvo. Oni slovenský kapitálový trh nepotrebujú a ani neregistrujú.

Pripadá mi až komické, koľko odborníkov – politikov a je jedno, či modrí, oranžoví alebo červení, vyslovujú čarovné tri slová „rozvoj kapitálového trhu“. Dokonca sa do „rozvoja“ tejto oblasti neustále zbytočne lejú nové a nemalé finančné prostriedky. Keby si aktéri urobili prieskum o stave slovenského kapitálového trhu od osôb, ktoré chcú reálne investovať až po spoločnosti, ktoré chcú získať kapitál na trhu a majú záujem, aby ich cenné papiere boli obchodované na trhu, tak by prišli k záveru, že táto agenda by už nemala figurovať v ich slovníku.
Paradoxne, rok 2015 je rokom, kedy vraciame licenciu a zároveň SEVISBROKERS FINANCE o.c.p., a.s., ako zakladajúci a nepretržitý člen, obdržal pri príležitosti 20. výročia činnosti Asociácie obchodníkov s cennými papiermi (AOCP) mimoriadne ocenenie - poďakovanie za aktívnu podporu a pomoc slovenskému kapitálovému trhu. Je pravdou, že SEVIS za 20 rokov výrazne prispieval k ozdraveniu, náprave a k záchrane trhu. Žiaľ, posledné roky sme sa prostredníctvom AOCP viac venovali obrane a ochrane záujmov obchodníkov po všetkých zmenách, ktoré prichádzali, či už z EU alebo boli vyvolané „potrebami“ domácich záujmov. Činnosť AOCP tak už reálne neviedla k rozvoju.

„Prekvapiť ma môže iba to, čo neočakávam“. Moje posledné stretnutia na trhu so správcami finančných prostriedkov naznačujú, že sú žiaľ náchylní investovať aj do projektov, o kvalite ktorých majú vopred vážne pochybnosti. Sú pod tlakom veľkého množstva voľných prostriedkov a sú nútení ich použiť. Považujem to za nebezpečné a výbušné prostredie a za dlhodobo neúnosnú situáciu. Vnímam to ako stav, kedy správcovia sami očakávajú a vedome si pripravujú nemilé prekvapenie. Túto hru my ale hrať radšej nebudeme.

Po rokoch pôsobenia na tomto trhu som sa veľa naučil. Pochopil som, že „spokojnosť prichádza z pomoci“. Dnes sme však v situácii, kedy nemáme v ponuke nový životaschopný produkt, či službu spojenú s financiami, ktorá by mohla pomáhať klientom.

SEVIS má takmer všetko, dobrú základňu na to, aby mohol byť v budúcnosti úspešný. Má 23 ročnú históriu, nenarušenú kauzami a desiatky tisíc spokojných klientov. Plní si všetky záväzky, má vytvorené výborné a spoľahlivé väzby na trhu, širokú klientsku základňu a plnú dôveru vo vzťahu na majetok a peniaze. Máme dostatok vlastného voľného kapitálu, pričom príjmy z podnikania, dokážu pokryť naše náklady a generujú zisk. Máme výborný tím spoľahlivých ľudí. Čo viac si môže majiteľ spoločnosti priať? K ideálnej scéne nám dnes chýba nový produkt, s ktorým by sme dokázali klientom dlhodobo pomáhať.

Príkladom je aj skutočnosť, že v súčasnosti vzhľadom na narastajúcu rizikovosť posudzovaných nových projektov nedokážeme klientom ponúknuť primerane bezpečný nástroj pre zhodnotenie ich voľných finančných prostriedov vo vzťahu k ich očakávaniam. Z tohto stavu som nespokojný, a tak hľadám novú cestu.

Považujem za férové o tom hovoriť nahlas a nehanbiť sa za to. Netváriť sa, že na všetko je možné nájsť rýchle riešenie. Spoľahlivosť znamená aj vedieť, kedy spomaliť, prípadne povedať „dosť“. Takýto postoj nám dáva vnútorný pocit byť silnejšími a zodpovednejšími. Situáciu vnímame reálne, zdravý rozum nestrácame a aj preto sú klientske a naše prostriedky v bezpečí. Sme v poslednej dobe viac obozretní a naše kroky možnože treba vnímať ako spomalenie investičných aktivít na dobu neurčitú, prípadne ako obdobie zvýšeného pozorovania.

Naďalej monitorujeme trh a vyhľadávame kvalitnú investičnú príležitosť, do ktorej by sme vstúpili a kde by sme dokázali využiť našu kapacitu, potenciál a možnosť ponúknuť spoluúčasť našim klientom. Každý nový produkt, ktorý v budúcnosti ponúkneme, bude bezpochyby postavený na rovnakých hodnotách a kvalitných základoch. To je moje presvedčenie a zároveň ubezpečenie pre našich klientov.

Pavol Prekop
predseda predstavenstva

Prečítané 2784 krát Naposledy zmenené piatok, 26 február 2016 15:28
Pavol Prekop

predseda predstavenstva, výkonný riaditeľ, manažér obchodnej a poradenskej činnosti, konzultant