sk   en

1 2 3 4 6

O SEVISe

Kapitálový trh a investovanie

Pohľad právnika

Dane

Prognózy

Zaujímavosti

streda, 20 jún 2012 18:59

Diverzifikovať sa oplatí

Napísal(a)
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

Rok 2011 (napriek tomu, že investíciám príliš neprial) bol pre spoločnosť SEVIS, a.s. podnikateľsky veľmi zaujímavý, o čom svedčia aj dosiahnuté výsledky. Priebežne sa objavovali nové príležitosti na investovanie, či už formou poskytnutia pôžičiek na financovanie projektov klientov alebo formou vstupu do projektov ako finančný alebo strategický investor.

Prichádzajúce projekty sú v rámci investičnej a konzultačnej skupiny SEVIS starostlivo posudzované. Podmienkou pre náš vstup do projektov je vždy primeraný vzájomný vzťah výnosnosti a rizík investície. Spoločnosti skupiny zásadne nevstupujú do investícií s očakávanou vysokou ziskovosťou pri vysokej miere rizika, to znamená, ak nemajú záruku, že sa im vráti minimálne vložený kapitál, tak do projektu nejdú.

Keďže spoločnosť SEVIS, a.s. má záujem trvale rozširovať portfólio projektov, do ktorých investuje, tak samozrejme musí mať zdroje nielen z vlastného kapitálu, ale aj z voľného kapitálu klientov, s ktorými ďalej pracuje. Ako jeden z najvhodnejších nástrojov na získavanie prostriedkov od klientov bol vyhodnotený podnikový dlhopis. V máji 2011 bola vydaná emisia dlhopisov SEVIS 001 o celkovom objeme 3 mil. EUR a nakoľko v novembri 2011 už bola takmer vypredaná, tak spoločnosť rozhodla o vydaní druhej emisie SEVIS 002 v rovnakom objeme. Dlhopisy sú určené výlučne našim klientom.

Aj pri tom najdokonalejšom posudzovaní klienta a jeho projektu sa môže stať, že projekt zlyhá a neprinesie očakávaný zisk. Podstatné však je, aby neznamenal stratu a už vôbec nie významnú stratu pre investora. Tomu sa dá predchádzať vhodným zabezpečením a samozrejme diverzifikáciou.

Poskytnuté pôžičky sú pravidelným a stálym zdrojom príjmov, rovnako aj nakúpené podnikové dlhopisy vybraných spoločností. Prostriedky investované do cenných papierov obchodovaných na burzách sú jednorázovým príjmom pri ich predaji, s výnimkou tých akciových titulov, ktoré pravidelne vyplácajú dividendy. Priame investície do projektov formou kapitálových vstupov majú stredno alebo dlhodobý charakter a výnosy z nich začínajú zvyčajne plynúť až po niekoľkých rokoch.

Spoločnosť SEVIS, a.s. má investované prostriedky približne v dvadsiatke projektov. Výška investície sa štandardne pohybuje od 100 do 500 tis. EUR, maximálna hodnota investície je 2 mil. EUR. Výška jednotlivej investície zásadne neprekračuje 15% bilančnej sumy spoločnosti. Celková bilančná suma spoločnosti SEVIS, a.s. v roku 2011 vzrástla o takmer 25% na hodnotu cca 15 mil. EUR, pričom bol dosiahnutý zisk po zdanení necelých 93 tis. EUR.

Ing. Danica Michalková
Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.
Prečítané 2697 krát Naposledy zmenené sobota, 15 august 2015 21:15
Ing. Danica Michalková

člen predstavenstva a finančný manažér