sk   en

1 2 3 4 6

O SEVISe

Kapitálový trh a investovanie

Pohľad právnika

Dane

Prognózy

Zaujímavosti

pondelok, 09 september 2013 14:44

Rozpočet na r. 2014: ničím neprekvapuje a nič nerieši

Napísal(a)
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

 

Návrh štátneho rozpočtu na rok 2014 prekvapil tým, že ničím neprekvapil. Rozpočet na problémy našej ekonomiky len reaguje, no nesnaží sa ich riešiť. Jednotlivé položky rozpočtu týkajúce sa výberu daní a ich prerozdelenia vo forme výdavkov na školstvo, zdravotníctvo či sociálne služby vznikli len jednoduchou indexáciou čísiel z tohto roka. Žiadna zásadná reforma meniaca štruktúru príjmov a výdavkov smerom k vyššej udržateľnosti sa nekoná.

Vláda musela sľúbiť Bruselu, že stlačí deficit pod 3% HDP. To znamená ušetriť v roku 2014 cca 700 mil. eur. Kde sa budú úspory realizovať? Reforma štátnej správy ESO má priniesť 400 mil. eur a opatrenia zamerané na lepší výber daní 150 miliónov eur.

Reforma štátnej správy sa zatiaľ berie v zmysle rušenia inštitúcií a prepúšťania zamestnancov, no nie v zmysle auditu procesov. Aj v minulosti sme mali príklady, keď ministerstvá prepustili zamestnancov - od upratovačiek až po analytické kapacity. Potom si tieto služby zabezpečovali externe cez „spriatelené firmy“. A často omnoho drahšie ako vo vlastnej réžii. Koľko peňazí reforma ESO ušetrí a koľko nás tieto úspory budú stáť, to nevie zatiaľ nik povedať. Čo sa týka výberu daní, len na DPH a spotrebných daniach nám uniká ročne okolo 2 miliardy eur. Plány na boj proti daňovým únikom sú iste správne a potrebné. Či už ide o bločkovú lotériu alebo zavedenie elektronického výkazu DPH. Prekvapuje však, ako málo si vláda verí, že tie-to plány budú fungovať, keď z dvoch miliárd únikov chce zachrániť len 150 miliónov.

Najväčšie riziká budúcich rozpočtov však skrývajú výdavky spojené so starnutím populácie. V roku 2012 musel štát z daní občanov dotovať dôchodky transferom z rozpočtu do Sociálnej poisťovne vo výške 1,4 mld. eur. Zníženie príspevkov do druhého piliera z 8% na 4% štátnemu rozpočtu na čas uľavilo. Tento rok transfer klesol na 0,79 mld. eur. No už v roku 2015 to bude 1,2 mld. eur.

Do dôchodku odchádzajú silné populačné ročníky a náklady na dôchodky rýchlo rastú. Čo urobíme? Znárodníme aj zvyšok druhého piliera a uľavíme štátnemu rozpočtu na ďalšie tri roky? A ďalej čo? Jedinou možnosťou je hlbšie sa zamyslieť nad celým dôchodkovým systémom a nastaviť ho udržateľným spôsobom. Znárodnenie to nevyrieši.

Ing. Vladimír Baláž, PhD., DrSC.
Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

Prečítané 2034 krát Naposledy zmenené piatok, 21 august 2015 15:09