sk   en

1 2 3 4 6

O SEVISe

Kapitálový trh a investovanie

Pohľad právnika

Dane

Prognózy

Zaujímavosti

sobota, 01 jún 2013 17:28

Má Európa šetriť alebo míňať?

Napísal(a)
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

Situácia v Eurozóne je vážna, nie však zúfalá. Parafráza názvu úspešnej komédie sa na súčasné pomery v európskych ekonomikách hodí ako vyšitá. V novinách neustále čítame, čo všetko robia európski politici zle. Rôzni analytici ponúkajú aj hotové recepty na nápravu stavu. Každý analytik má vlastný koktail nápadov, ale v podstate môžeme tieto recepty rozdeliť do dvoch skupín. Prvá tvrdí, že Európa sa najprv musí zbaviť dlhov a stoj čo stoj šetriť. Vyhadzovať zamestnancov verejného sektora, obmedziť dôchodky a sociálne dávky a stopnúť štátne investície. Druhá skupina tvrdí, že šetrenie zabíja rast. Ak niekoho vyhodím z práce, nekúpi si nové auto, bude si kupovať lacnejšie potraviny a na hypotéku ani nepomyslí. Tým sa zabijú ďalšie pracovné miesta v priemysle, poľnohospodárstve a stavebníctva. Špirála úpadku sa bude ďalej prehlbovať. Ktorý názor je ten správny?

Pravda je taká, že oba a to prípad od prípadu. Európa totiž nemá jednu ekonomiku, ale 27 ekonomík, a to veľmi odlišných.

Porovnajme dva piliere európskej ekonomiky, Francúzsko a Nemecko. Francúzska ekonomika je relatívne uzavretá. Podiel exportov na HDP je len 27%. Pre ekonomický rast vo Francúzsku je rozhodujúca domáca spotreba obyvateľstva a vlády. Ak vláda aj obyvateľstvo začnú výrazne šetriť, de facto podviažu svojej ekonomike žily. Nemecko je v trochu inej situácii, lebo exportuje až 52% svojho HDP. Ak začne nemecká vláda šetriť, jeho ekonomiku to zasiahne podstatne menej ako by tomu bolo vo Francúzsku.

A čo Slovensko? My sme za minulý rok vyviezli tovary a služby v hodnote 95% HDP a stali sme sa jednou z najotvorenejších ekonomík v Európe. Ak bude alebo nebude naša vláda šetriť, alebo naopak míňať, na ekonomickom raste sa to prejaví len málo. Z hľadiska rastu je pre nás dôležité najmä to, či Nemci a Francúzi budú kupovať naše autá a televízory. S tým žiadna slovenská vláda nemôže veľa spraviť.

Má teda na Slovensku šetrenie vôbec zmysel? Áno má. Nie z hľadiska ekonomického rastu, ale z hľadiska udržateľnosti nášho dlhu. Keby sme sa zadĺžili tak ako Maďari či Gréci, trhy by nám to rýchlo spočítali. My si jednoducho nemôžeme dovoliť požičať toľko, koľko si požičali Nemci a Francúzi.

Európske ekonomiky fungujú na rozdielnych princípoch. Hľadanie univerzálnych receptov je preto nemúdre a škodlivé. Každá krajina si musí stanoviť vlastné ciele a cestu k hospodárskemu rastu.

Ing. Vladimír Baláž, PhD., DrSC.
Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.
Prečítané 2573 krát Naposledy zmenené nedeľa, 16 august 2015 10:40