sk   en

1 2 3 4 6

O SEVISe

Kapitálový trh a investovanie

Pohľad právnika

Dane

Prognózy

Zaujímavosti

pondelok, 30 marec 2015 02:00

Kto zaplatí sľuby?

Napísal(a)
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

Prvých 91 dôchodcov požiadalo v januári o výplatu súkromných dôchodkov. Nízke anuity ponúkané poisťovňami spôsobili šok. Prvé reakcie hovorili o 30%-ných maržiach, ktoré si poisťovne účtovali na úkor bezbranných dôchodcov. Vláda si hneď zobrala súčasných i budúcich dôchodcov pod ochranné krídla. Povedala, že celý 2. pilier je podvod. To najlepšie, čo môžu sporitelia urobiť je vystúpiť z 2. piliera, previesť svoje peniaze do Sociálnej poisťovne a čakať na štedrý štátny dôchodok. Faktom je, že väčšine sporiteľov dnes vychá-dza dôchodok zo Sociálnej poisťovne vyšší ako kombinácia dôchodku zo Sociálnej poisťovne a druhého piliera. Ako je to možné? Kľúčom k odpovedi je slovíčko „dnes".


Na rok 2015 sú naplánované príjmy Základného fondu starobného poistenia Sociálnej poisťovne vo výške 3,9 miliardy eur a výdavky na 5,4 miliardy eur. Rozdiel medzi výdavkami a príjmami na rok 2015 predstavuje 1,5 miliardy eur. Ten sa kryje transferom jednej miliardy eur zo štátneho rozpočtu z daní občanov a podnikov a tiež z prerozdelenia iných fondov, ktoré Sociálna poisťovňa vyberie z odvodov zaplatených občanmi a podnikmi vo výške 0,5 miliardy eur. Ak zvážime rozdiel medzi výberom poistného na Základný fond starobného pois-tenia a nákladmi na výplaty starobných dôchodkov zistíme, že typický dôchodok zo Sociálnej poisťovne je na 28% dotovaný transferom zo štátneho rozpočtu a vnútorným prerozdelením poistného v Sociálnej poisťovni. Z priemerného dôchodku 400 eur v minulom roku teda vlastné zdroje sociálneho poistenia tvorili 288 eur a 112 eur činila dotácia. Kto dotuje súkromné dôchodky vyplácané poisťovňami? Prirodzene nikto. Poisťovňa môže vyplatiť len to, čo do nej sporiteľ vloží. Dôchodok zo Sociálnej poisťovne potom naozaj vyzerá omnoho výhodnejší ako dôchodok z druhého piliera.

A čo v budúcnosti? Rozpočtový výhľad Ministerstva financií na rok 2017 hovorí, že výdavky Základného fondu starobného poistenia narastú na 5,8 miliardy eur, kým príjmy len na 4,1 miliárd eur. Diera vo fonde teda narastie z dnešných 1,5 na 1,7 miliárd v roku 2017. A bude rásť stále viac a rýchlejšie. V súčasnosti odchádzajú do dôchodku ľudia narodení v rokoch 1953-55, Vtedy sa ročne rodilo 100 tisíc detí. Na ich miesta nastupujú ročníky 1991-1995, keď sa ročne rodilo len cca 60 tisíc detí. Stále menej ľudí bude teda robiť na stále vyšší počet dôchodcov. Skade na to Sociálna poisťovňa vezme?

V 2. pilieri je určite veľa ľudí, ktorí tam nemajú čo robiť. Ak má niekto 55 rokov a poberá minimálnu mzdu, tak na súkromný dôchodok si nasporiť nemôže. Nejakým spôsobom sa o neho musí postarať Sociálna poisťovňa. No mladí ľudia sa už budú musieť postarať sami o seba.

Prečítané 2331 krát Naposledy zmenené nedeľa, 16 august 2015 15:42