sk   en

1 2 3 4 6

O SEVISe

Kapitálový trh a investovanie

Pohľad právnika

Dane

Prognózy

Zaujímavosti

utorok, 10 február 2009 08:51

Dlhopis ako vhodná forma financovania počas krízy

Napísal(a)
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

Hospodárska kríza na Slovensku je realitou. Zverejňovanie zhoršených ekonomických ukazovateľov je na dennom poriadku, vláda tvorí krízové štáby, pripravuje záchranné balíčky. Aj pre mnohé, dlhodobo úspešné firmy či podnikateľov vyvstáva otázka ako sa so vzniknutou situáciou vysporiadať. Ako zosúladiť pokles výroby so zamestnanosťou, nižší odbyt s potrebou inovácií či nových technológií? Ako si zabezpečiť financovanie svojho podnikania v najbližších rokoch? Ako ochrániť svoj majetok?

Sprievodným javom každej krízy je zastavenie toku peňazí a keďže táto kríza súvisí hlavne s krízou bankového a finančného sveta, môžeme predpokladať, že súčasné zastavenie toku peňazí bude výrazné.

Banky v snahe prežiť sa budú správať veľmi konzervatívne a často aj svojim dlhodobým klientom odmietnu poskytnúť finančné služby, na ktoré boli doteraz zvyknutí. Bude to neustály tlak podnikateľov na banky, na finančné zdroje a na druhej strane tlak bánk na ďalšie a ďalšie záruky platobnej schopnosti klientov. Tak vzniká disproporcia medzi ponukou a dopytom na finančnom trhu.

Znižovanie úrokových sadzieb ako prejav recesie navyše spôsobuje, že tí, ktorí majú voľné finančné zdroje, budú mať problém nájsť finančný produkt, ktorý by im zabezpečil zaujímavý výnos. Možno očakávať, že napr. úložky peňažných prostriedkov v bankách sa dostanú hlbšie pod úroveň 2%. A na druhej strane, strata likvidity peňažného trhu spôsobuje, že bankové zdroje na financovanie budú nejakú dobu ťažko dostupné a navyše veľmi drahé. Dôsledkom tohto stavu je, že primárne formy financovania, hlavne cez banky budú pre občanov a podnikateľov obmedzené.

Pomocnú ruku podnikateľom a investorom by mohli podať alternatívne formy financovania. Jednou z najbežnejších a najvyužívanejších foriem takéhoto financovania je dlhopis. 

Spoločnosť, ktorá potrebuje zabezpečiť na niekoľko rokov financovanie svojho podnikania, sa stane emitentom a vydá svoj dlhopis a subjekty, ktoré majú voľné finančné zdroje a hľadajú vyššie zhodnotenie, si tento dlhový nástroj kúpia. Takáto forma pomáha obnovovať tok peňazí, aby ten, kto ich potrebuje, mal šancu peniaze získať a ten, kto ich má, dokázal peniaze zaujímavo investovať.

Spoločnosť SEVISBROKERS FINANCE o. c .p., a.s. je práve takým miestom, kde sa stretáva dopyt a ponuka peňazí. Naši klienti sú podnikateľské subjekty, ktoré peniaze potrebujú na svoje podnikanie a zároveň fyzické a právnické osoby ako investori, ktorí hľadajú zaujímavé formy pre umiestnenie voľných zdrojov. Našou úlohou je spájať tieto dve strany a zároveň zabezpečiť štandardnú formu ochrany. Počas 15-tich rokov existencie našej spoločnosti sme dosiahli dominantný podiel na trhu ako manažér emisií podnikových dlhopisov. V čase krízy považujeme korporátny dlhopis ako vhodnú formu financovania podnikateľského zámeru či investičnú príležitosť. Možno aj pre vás.

RNDr. Peter Karailiev
portfólio manažér

 

Prečítané 2432 krát Naposledy zmenené streda, 26 august 2015 09:29