sk   en

1 2 3 4 6

O SEVISe

Kapitálový trh a investovanie

Pohľad právnika

Dane

Prognózy

Zaujímavosti

nedeľa, 20 december 2009 20:10

Verejná akciová spoločnosť po novom

Napísal(a)
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

Úpravu verejnej akciovej spoločnosti v slovenskom Obchodnom zákonníku si vzal na mušku vládny návrh novely Obchodného zákonníka, ktorú schválil parlament. Hlavným zámerom je transpozícia smernice Európskeho parlamentu a Rady 2007/36/ES z 11. júla 2007 o výkone určitých práv akcionárov spoločností registrovaných na regulovanom trhu.

Zásadne sa zmení definícia verejnej akciovej spoločnosti. Po novom sa za verejnú bude považovať len tá akciová spoločnosť, ktorej akcie (všetky alebo aspoň časť) sú prijaté na obchodovanie na regulovanom trhu v niektorom zo zmluvných štátov Dohody o Európskom hospodárskom priestore (EHP). To znamená, že ak akcie slovenskej spoločnosti prijme na obchodovanie slovenská burza, bude sa považovať za verejnú akciovú spoločnosť rovnako, ako keď jej akcie prijme na obchodovanie napríklad varšavská burza.

Dôvodová správa obsahuje aj jednu dobrú správu. Všetky akciové spoločnosti, ktoré nemajú akcie na regulovanom trhu, sa budú „ex lege“ považovať za súkromné akciové spoločnosti. Ak ste sa doteraz nemohli z akéhokoľvek dôvodu dopracovať k premene na súkromnú akciovú spoločnosť, teraz sa tak má stať priamo zo zákona, ak vaše akcie nie sú prijaté na žiaden regulovaný trh.

Tie spoločnosti, ktoré zostanú verejnými, čaká viacero noviniek. Napríklad pre spoločnosti, ktoré vydali akcie na doručiteľa, pribudne povinnosť uverejniť každé oznámenie o konaní valného zhromaždenia aj v prostriedkoch, ktoré umožnia šírenie tohto oznámenia vo všetkých zmluvných štátoch Dohody o EHP.Ako konkrétne to bude v praxi vyzerať, o tom návrh zákona nehovorí. Obsah pozvánky na valné zhromaždenie sa rozšíri, najmä o upozornenia na práva akcionárov, zaslanie formulárov na udelenie plnej moci, informáciu o webovej stránke verejnej akciovej spoločnosti a iné náležitosti.

Rozhodujúci deň pre účasť na valnom zhromaždení verejnej akciovej spoločnosti bude vždy pevne stanovený na tretí deň predchádzajúci konaniu valného zhromaždenia. Hoci sa to v Obchodnom zákonníku priamo neuvádza, každá verejná akciová spoločnosť má povinnosť mať zriadenú svoju internetovú stránku. Na nej bude pred konaním valného zhromaždenia uverejňovať všetky povinné oznámenia, sprístupňovať akcionárom informácie a následne práve tu uverejní výsledky hlasovania z každého valného zhromaždenia.

Novinkou bude tzv. korešpondenčné hlasovanie, ako aj účasť a hlasovanie akcionárov na valnom zhromaždení elektronicky. Pre tieto formy komunikácie so svojimi akcionármi sa verejná akciová spoločnosť bude môcť rozhodnúť sama, nebudú povinné.

Nuž, na záver len dodáme, že uvidíme ako sa tieto novátorské postupy udomácnia v slovenských spoločnostiach, z ktorých mnohé svoju účasť na burze vnímajú ako nutné zlo, ale „vidina“ povinnej ponuky im bráni z burzy odísť.

 Mgr. Danica Kozákováprávnik, Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

Prečítané 2806 krát Naposledy zmenené piatok, 14 august 2015 23:26