sk   en

1 2 3 4 6

O SEVISe

Kapitálový trh a investovanie

Pohľad právnika

Dane

Prognózy

Zaujímavosti

štvrtok, 20 august 2009 21:11

BSM a obchodný podiel v s.r.o.

Napísal(a)
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

Život nám prináša rôzne situácie, ktoré mnohokrát ani nemôžeme predpokladať. Radi by sme sa preto zamerali aj na oblasť spoločného majetku manželov a na riešenie jedného z častých problémov, a to keď sa jeden z manželov počas trvania manželstva stane spoločníkom v spoločnosti s ručením obmedzeným. Ako to ovplyvní rozsah bezpodielového spoluvlastníctva manželov (BSM)?

Polemiky o tom, či obchodný podiel patrí do BSM, čiastočne vyriešilo rozhodnutie Najvyššieho súdu publikované pod číslom 34/2007 ZSP. Naša najvyššia súdna inštancia jasne vyslovila, že pokiaľ jeden z manželov za trvania manželstva nadobudne podiel ako spoločník v s.r.o. z prostriedkov, ktoré patria do BSM (napr. spoločné peniaze), tak hodnota obchodného podielu sa pri vyporiadaní BSM započítava do hodnoty spoločného majetku, a preto druhému manželovi prislúcha nárok na vyplatenie zodpovedajúcej protihodnoty. Samozrejme, že toto rozhodnutie prinesie v praxi mnoho problémov, pretože vyslovilo síce novátorsky pohľad na charakter obchodného podielu, avšak nevyriešilo všetky z toho vyplývajúce otázky a dilemy (treba poznamenať, že to ani nebolo jeho cieľom). Stanovilo však jednoznačnú zásadu, na základe ktorej má druhý manžel právo požadovať v čase, kedy si manželia delia majetok (napr. v prípade rozvodu) výplatu za hodnotu obchodného podielu.

Treba si uvedomiť, že táto zásada sa nedotkne práv manžela, ktorý je spoločníkom v s.r.o.. Ten naďalej (či už počas trvania manželstva alebo pri delení majetku) zostáva spoločníkom v s.r.o. a druhý manžel si nemôže uplatňovať žiadne z práv prislúchajúcich spoločníkovi a ani sa domáhať ich priznania, napr. účasť na valnom zhromaždení a uplatňovanie hlasovacích práv spoločníka. Tieto práva zostávajú zachované výlučne tomu manželovi, ktorý je spoločníkom v s.r.o.

Právo druhého manžela (nespoločníka) spočíva v tom, že sa bude podieľať na hodnote obchodného podielu, ktorý je súčasťou BSM. Spôsoby zistenia tejto hodnoty budú zrejme predmetom dohody manželov, inak ich bude musieť stanoviť súd v rámci vyporiadania BSM.

Jednou z otázok napríklad zostáva, čo sa stane, ak si manželia nevyporiadajú BSM ani do troch rokov odo dňa jeho zániku. Vtedy prichádza do úvahy zákonná domnienka (§ 149 ods.4 Občianskeho zákonníka), že podiely oboch manželov na spoločnom majetku sú rovnaké. Či sa bude tento princíp používať aj na vlastníctvo obchodných podielov, to vyrieši až prax, rovnako ako ostatné sprievodné problémy.

Tento nový trend vnímame ako krok smerom k spravodlivejšiemu usporiadaniu majetkových vzťahov manželov. Pre tých, ktorí budú chcieť podnikať „na seba“ je vždy riešením dohoda o zúžení obsahu BSM tak, aby do neho obchodný podiel nepatril. Alebo môžu založiť s.r.o. či kúpiť obchodný podiel z vlastných prostriedkov.

Mgr. Danica Kozáková
právnik, Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

Prečítané 1471 krát Naposledy zmenené piatok, 14 august 2015 22:32

Súvisiace položky (podľa značky)