sk   en

1 2 3 4 6

O SEVISe

Kapitálový trh a investovanie

Pohľad právnika

Dane

Prognózy

Zaujímavosti

sobota, 20 november 2010 20:05

Premena na euro a celé čísla

Napísal(a)
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

Niektorí z vás si určite pomyslia: „Čo ešte možno o tejto téme písať?“ Vykonali ste vo vašej spoločnosti premenu menovitej hodnoty akcií na euro? Je aktuálna menovitá hodnota akcií vašej spoločnosti v obchodnom registri napr. 33,19 eur? Alebo ste spoločníkom spoločnosti s ručením obmedzeným a váš obchodný podiel je napr. 3.319,39 eur? Radi by sme vám dali tip, ako v budúcnosti „narábať“ s akciami a podielmi v obchodných spoločnostiach, aby ste si ušetrili nepríjemné chvíle pri zápisoch v obchodnom registri.

Neceločíselný podiel v obchodnej spoločnosti alebo neceločíslená hodnota akcií je výnimka, ktorú povolil zákon č.659/2007 Z.z. o zavedení meny euro v Slovenskej republike a o zmene a doplnení niektorých zákonov (ďalej len „Zákon o euro“). Obchodný zákonník jasne hovorí, že podiel v spoločnosti s ručením obmedzeným musí byť celé číslo (§ 109 ods.2), rovnako tak menovitá hodnota akcie (§ 157 ods.1) a výška členského vkladu (§ 223 ods.2). Vo všetkých prípadoch Obchodný zákonník hovorí o výnimke, ktorú môže určiť osobitný zákon. Tým je Zákon o euro. Uvedené de facto platí i o hodnote základného imania, pretože hodnota základného imania musí byť súčtom hodnôt obchodných podielov, akcií alebo členských vkladov. Čo je však potrebné si uvedomiť je fakt, že Zákon o euro platil len pre premenu na euro. Preto je v budúcnosti potrebné rešpektovať dikciu Obchodného zákonníka o tom, že vklady a menovité hodnoty akcií musia byť vyjadrené ako celé číslo.

V praxi sa bude stávať, že spoločník spoločnosti s ručením obmedzeným bude chcieť previesť svoj podiel 3.319,39 eur na inú osobu. Bude chcieť do spoločenskej zmluvy i do obchodného registra napísať vklad nového spoločníka vo výške 3.319,39 eur. Výsledkom bude, že obchodný register návrh zamietne. Rovnako tak v prípade, ak akciová spoločnosť bude chcieť vydať nové akcie v rovnakej menovitej hodnote 33,19 eur, ako už vydala. Prípadov bude samozrejme viac.

Cieľom tohto príspevku nie je poukázať na všetky prípady. Odporúčame vám však, aby ste mysleli na túto maličkosť a pri zmenách týkajúcich sa podielov, akcií, členských vkladov a základného imania nezabudli na CELÉ ČÍSLA.

Mgr. Danica Kozáková
Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.
Prečítané 1923 krát Naposledy zmenené sobota, 15 august 2015 11:49