sk   en

1 2 3 4 6

O SEVISe

Kapitálový trh a investovanie

Pohľad právnika

Dane

Prognózy

Zaujímavosti

štvrtok, 20 september 2012 20:18

„Rovnosť v podnikaní – rovnaké podmienky pre investovanie“

Napísal(a)
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

Každý človek má potrebu chrániť si svoj majetok, aby nestratil na hodnote. Ešte lepšie, aby sa hodnota jeho majetku zvyšovala. Za týmto účelom hľadá možnosti investovania voľných finančných prostriedkov. Investovaniu a teda zhodnocovaniu finančných prostriedkov sa venujú banky, správcovské spoločnosti, obchodníci s cennými papiermi, poisťovne atď. Pokiaľ človek investuje za účelom zhodnotenia svojich prostriedkov, porovnáva dosiahnuteľný výnos z jednotlivých typov investícií u rôznych finančných inštitúcií. Dosiahnuteľný výnos musí znížiť o náklady spojené s riadením, resp. správou investícií.

Pre koncového spotrebiteľa, ktorým je v tomto prípade človek-investor, je nákladom (výdajom) na riadenie, resp. správu investícií celková cena, ktorú zaplatí príslušnej finančnej inštitúcii.

Možno pri čítaní tohto článku uvažujete, ako jeho názov súvisí s obsahom, ktorý ste začali čítať. Zdanlivo nijako až do momentu, kým sa nedozviete, že jedna z možností investovania bola z kategórie finančných služieb, ktoré sú oslobodené od DPH, preradená medzi služby, na ktoré sa DPH vzťahuje. Z toho automaticky vyplýva, že príslušná služba pre investora zdražela o dvadsať percent, ale súčasne príslušnej finančnej inštitúcii nenarástli tržby ani o jedno percento. Tých dvadsať percent jednoducho dostane štát.

Ktorej služby sa to týka? Je to riadenie portfólia, ktoré poskytuje svojim klientom aj naša spoločnosť SEVISBROKERS FINANCE o.c.p., a.s.

Ak v tejto chvíli chcete začať nadávať na náš štát, tak sa zastavte. Ten je v tom tentokrát úplne nevinne, dokonca oficiálny názor Ministerstva financií ešte zo začiatku tohto roka bol, že služba riadenie portfólia je službou oslobodenou od DPH. Nadávať môžete na Súdny dvor Európskej únie, ktorý v spore medzi finančným úradom Frankfurtu nad Mohanom a Deutsche Bank rozhodol v prospech finančného úradu.

Služba riadenie portfólia je de facto službou, pri ktorej finančná inštitúcia vykonáva správu cenných papierov formou rozhodovania o nákupe a predaji cenných papierov. Sú to vlastne dve služby v jednej, ktoré sú navzájom neoddeliteľné.

Výklad Ministerstva financií SR bol založený na tom, že primárnou službou je kúpa a predaj cenného papiera a sekundárnou službou bola správa cenných papierov, a preto bola táto služba od DPH oslobodená. Výklad Súdneho dvora je v prvej časti úplne rovnaký, ale v druhej opačný, t.j. podľa neho je primárnou službou správa cenných papierov, ktorá nie je od DPH oslobodená.

Služba riadenia portfólia teda nie je zahrnutá ani medzi služby kúpy a predaja cenných papierov ani medzi služby správy podielových fondov napriek tomu, že jej výkon je rovnaký.

Takže preto ten viac-menej ironický názov „Rovnosť v podnikaní – rovnaké podmienky pre investovanie“. Veru nie. Ak vložíte svoje peniaze do podielového fondu, vaše výdaje s jeho spravovaním budú o dvadsať percent nižšie ako keď si dáte vytvoriť a riadiť individuálne portfólio obchodníkovi s cennými papiermi. No a o rovnosti v podnikaní tam, kde klientom je fyzická osoba sa tiež nedá hovoriť, pretože pred obchodníkom s cennými papiermi bude podielový fond zasa vo výhode, lebo jeho služba je od DPH oslobodená a klienta samozrejme zaujíma koncová cena.

Ing. Danica Michalková
Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.
Prečítané 2448 krát
Ing. Danica Michalková

člen predstavenstva a finančný manažér