sk   en

1 2 3 4 6

O SEVISe

Kapitálový trh a investovanie

Pohľad právnika

Dane

Prognózy

Zaujímavosti

utorok, 23 december 2014 01:00

Ako centrálne banky hýbu finančným svetom

Napísal(a)
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

V posledných dvoch článkoch o investovaní z minulého roka som predstavil, aký veľký vplyv na akciové trhy majú rozhodnutia centrálnych bankárov a nezhody amerických politikov. V tomto roku dominujú dianiu opäť centrálne banky a politické konflikty.


Už na konci roka 2013 sa americkí politici dohodli na rozpočte a tretí fiškálny útes sa tak nekonal. Obmedzovanie výkupu dlhopisov o 10 mld. $ (Tapering) oznámené na každom pravidelnom zasadnutí FEDu prestalo trhy strašiť už v druhom kole. Pekne nám to rástlo od začiatku februára ako v USA tak aj v Európe, pokým nevypukla kríza na Ukrajine. Po protestoch a zvrhnutí proruskej vlády sa žiaľ Putin zamiešal do situácie na Kryme a nepokoje sa preniesli na východ nášho suseda. Následné sankcie USA a EÚ proti Rusku ublížili hlavne DAX indexu kvôli obavám zo zníženia vývozov nemeckých firiem. Vojnové konflikty v Iraku, Lýbii a na Blízkom Východe mali zas vplyv na americký index S&P.

Nebyť týchto konfliktov, mali by na trhy najväčší vplyv iba rozhodnutia centrálnych bánk o základných úrokových sadzbách ako vidno vo fáze upokojenia. ECB začiatkom júna svoju sadzbu znížila na 0,15% a spolu s podporou pre banky narástol aj index DAX na svoj historický rekord. Zasadnutia FEDu zas naznačili oddialenie toľko obávaného zvýšenia sadzieb až na leto 2015, čo priblížilo index až k magickej hranici 2000 bodov. Aký vplyv na finančný svet takéto špekulácie na zvýšenie sadzieb môžu mať, ukázala britská BoE, ktorá ich pravdepodobne najskôr posunie. Libra sa tak medzičasom ročne posilnila o viac ako 10% voči euru, čo malo za následok mierny až značný prepad exportne orientovaných britských akcií.

Prehnaný strach z následkov už medzitým utíchajúcich konfliktov pominul v priebehu septembra a pomohlo tiež zníženie sadzieb ECB skoro na nulu. Následne pre zmenu prebrali vládu nad akciovými trhmi čisto ekonomické mechanizmy. Výpredajová vlna kulminovala v polovici októbra a bola spôsobená obavami z konca býčieho trhu. Tieto obavy vyvolala deflácia šíriaca sa z Eurozóny až do Ameriky ako aj zhoršujúci sa stav Čínskej ekonomiky, ktorý bol ťahaný nadol oslabujúcim sa trhom neh-nutelností. Záchranou pre trhy bola najlepšia výsledková sezóna za posledné 4 roky, čo znamená zverejnenie finančných údajov amerických firiem za 3. kvartál, ktoré zo 75% porazili očakávania analytikov.

Koncom októbra finančným svetom opäť najviac zahýbali centrálne banky: ECB zaviedla výkup dlhopisov po vzore FEDu a japonská BoJ značne navýšila program uvolňovania menovej politiky. FED síce svoj vlastný QE3 ukončil, ale s tým trh rátal už na začiatku roka. Tak poslednou správou, ktorá poslala index S&P na svoje historické maximum bol zápis zo zasadnutia FEDu, podľa ktorého sa očakáva zdvihnutie sadzieb najskôr v roku 2016.

Očakávané zdvihnutie FED sadzieb bolo teda oddialené a zatienené iba politickými konfliktami a ich následkami. Ako vidno na grafe, vždy po prepade indexov nasledovalo ich oživenie. Zatiaľčo americký S&P má ešte potenciál dosiahnuť za pár mesiacov nové maximum blížiace sa hranici 2 100 bodov, DAX index bude sotva lámať rekordy. Je to spôsobené oslabením nemeckej ekonomiky, na ktorú stále viac doliehajú efekty ruských sankcií. Trend roztvárania indexových nožníc by sa mal vďaka zlepšujúcej sa kondícii amerického hospodárstva naďalej prehlbovať aj v roku 2015.

Ing. Dávid Lapin
Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

Prečítané 2421 krát Naposledy zmenené nedeľa, 16 august 2015 15:28