sk   en

1 2 3 4 6

O SEVISe

Kapitálový trh a investovanie

Pohľad právnika

Dane

Prognózy

Zaujímavosti

štvrtok, 03 apríl 2014 15:24

Čo stojí za dosiahnutým úspechom

Napísal(a)
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

Pri investíciách na kapitálovom trhu sme sa v minulom roku sústredili na manažovanie otvorených pozícií. V menšej miere sme dokupovali akcie po poklese s vyhliadkou na ich ďalší rast. Začali sme viac predávať časti držaných akcií, resp. dokonca celé pozície po dosiahnutí cieľovej úrovne zisku. Tiež sme uskutočňovali vhodný corporate action – t.j. uplatnenie práva na výplatu dividendy, upísanie nových, či predaj držaných akcií v súlade s rozhodnutiami hlavných akcionárov.


Najväčší vplyv na trhy sme zaznamenali v júni 2013, kedy sa prvýkrát objavil strach z uťahovania menovej politiky USA, ktorý sa zopakoval v auguste. Tieto obavy sa však nenaplnili, a tak dosiahli globálne akciové trhy v priebehu roka viackrát rekordné maximá. Za ich dosiahnutie sa môžme teda vo väčšej miere poďakovať rozhodnutiam centrálnych bankárov ako náznakom zlepšenia rastu ekonomík jenotlivých krajín, ktoré iba paradoxne živili neistotu pochádzajúcu z ďalšich reštrikčných zásahov. Následný rast trhov bol prerušený iba hroziacou vojnou v Sýrii ako aj politickými nezhodami USA o rozpočte na rok 2014, ktorý dokonca viedol k odstávke vlády. V polovici októbra bola kríza zažehnaná na provizórne obdobie do januára a čuduj sa svete, politici sa následne dohodli na novom rozpočte, a to nie až na poslednú chvíľu. Pretože máme v tomto roku voľby do amerického parlamentu, bol aj kontroverzný dlhový strop nedávno suspendovaný až do marca 2015. Poslednou významnou udalosťou roka bolo rozhodnutie FEDu obmedziť od januára výkup dlhopisov o 10 mld. $. Táto udalosť, ktorej sa trh po celý rok obával, nakoniec paradoxne priniesla upokojenie a na Silvestra dosiahol index Dow Jones nové historické maximum.

SEVIS v roku 2013

Riadením portfólia investičných nástrojov sme dosiahli v roku 2013 priemerné zhodnotenie 60,37%*. Väčšiu vypovedaciu schopnosť poskytuje vážený aritmetický priemer, ktorý dosiahol hodnotu 53,02%, pričom ako váha bola použitá hodnota portfólia ku koncu roka. Zodpovedajúci benchmark vytvorený z výkonností podielových fondov Slovenskej asociácie správcovských spoločností a na základe priemerného zloženia portfólií klientov dosiahol priemernú hodnotu 8,37%. Priebeh vývoja zhodnotenia portfólií a ich benchmarkov počas minulého roka je graficky znázornený v členení na fyzické osoby (tmavomodrá čiara) a právnické osoby (tyrkysová čiara).

Zatiaľ čo sme v roku 2012 dosiahli len polovicu benchmarku, v minulom roku sa nám ho podarilo prekonať hneď viac ako 6-násobne. Naše akcie pokračovali v prudkom raste z konca roka 2012 prakticky po celý rok 2013, ktorý bol prerušený v apríli poklesom ceny plynu a ropy a v mesiacoch jún, august a december strachom z obmedzenia výkupu dlhopisov FEDom. Najväčšie zhodnotenie priniesli niektoré vybrané britské, dánske a európske akcie, ktoré boli v minulosti značne podhodnotené a až v minulom roku začali prinášať želaný výnos. Zhodnotenie amerických akcí trochu trpelo vďaka pokračujúcemu posilňovaniu sa eura.

Dlhopisový benchmark nás už viac neporážal, pretože sme korporátne dlhopisy vylúčili zo správy už koncom januára 2013 hlavne z dôvodu ušetrenia vysokého poplatku za vedenie držiteľského účtu. Investičná spoločnosť SEVIS, a.s. tak profitovala z hrubého úrokového výnosu dlhopisov 6,41% p.a. ako aj z vlastných investícií do akciových titulov so zhodnotením 33,34%.

 Graf

Čo bude v roku 2014

Koncom januára zanechal Ben Bernanke finančnému trhu rozlúčkový darček v podobe obmedzenia výkupu dlhopisov o ďalšich 10 mld. $. Keďže sa zníženie skôr očakávalo v marci, spustilo to paniku výpredaja mien a aktív na rozvíjajúcich sa trhoch, vyspelé akciové trhy boli následne tiež v menšej miere zasiahnuté. Upokojenie priniesla nová predsedníčka FEDu Janet Yellenová, ktorá vo svojom prejave pred kongresom naznačila pokračovanie v nastolenom smere menovej politiky aj na budúce roky a tým nepriniesla nové prekvapenia. Tak sa splnili očakávania trhu, že na každom ďalšom zasadnutí FED asi škrtne po 10 mld. $, čo by malo znamenať ukončenie QE3 na konci roka.

Predpokladáme, že to prinesie pokles cien dlhopisov ako aj ďalšiu nervozitu na akciových trhoch pravdepodobne pred každým zasadnutím. Dobrou správou pre trhy je ponechanie úrokových sadzieb FEDu blízko nuly dlhší čas ako sa predpokladalo po dosiahnutí cieľovej miery nezamestnanosti vo výške 6,5%.

Ing. Dávid Lapin
Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

 

Prečítané 2543 krát Naposledy zmenené nedeľa, 16 august 2015 14:23