sk   en

1 2 3 4 6

O SEVISe

Kapitálový trh a investovanie

Pohľad právnika

Dane

Prognózy

Zaujímavosti

štvrtok, 20 december 2012 19:16

Keď chceš obchodovať, musíš na to mať

Napísal(a)
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

Na vyhotovenie kvalitných a spoľahlivých analýz finančných nástrojov sú potrebné finančné a ekonomické dáta, ktoré čo do kvality a kvantity môžu ponúknuť iba profesionálni a teda platení poskytovatelia. Dominantnými spoločnosťami na tomto trhu sú Thomson-Reuters a Bloomberg.

Z voľne dostupných zdrojov informácií je najznámejší google.com/finance. Ten poskytuje iba základné finančné dáta o verejne obchodovaných spoločnostiach. Má sledovač vývoja portfólia akcií alebo podielových fondov ako aj nástroj na špecifický výber akcií, ale iba podľa obmedzeného počtu ukazovateľov. Jeho najväčšou prednosťou je prehľadné spracovanie vývoja kurzu akcií s integrovanými novinkami o spoločnostiach priamo na grafe. Údaje o cenách amerických, niektorých európskych a ázijských akcií poskytuje dokonca ako jediný „real time“, teda iba s pár sekundovým oneskorením po vykonaní skutočných obchodov na burze, a to ešte aj zadarmo. Podobné voľne prístupné verzie prevádzkujú aj reuters.com a bloomberg.com so zameraním hlavne na ekonomickú spravodajskú činnosť.

Pre profesionálnych investorov ako obchodníkov s cennými papiermi, investičné banky a správcovské spoločnosti je využívanie plateného poskytovateľa nevyhnutnou podmienkou na vykonávanie kvalitných finančných služieb hlavne v oblasti riadenia aktív. Existujú pritom dve úplne odlišné filozofie ako títo poskytovatelia sprístupňujú svoje finančné a ekonomické dáta. Ako príklad možno uviesť práve trhových lídrov Thomson-Reuters alebo Bloomberg.

Po zlúčení niekdajších konkurentov Thomson a Reuters, ku ktorému došlo v roku 2008, sa počet ich produktov skoro zdvojnásobil. Postupne dochádzalo ku sceľovaniu produktov a využívaniu synergie zo zlúčenia tak, že boli pôvodné produkty rozširované čo do kvality a objemu údajov. V súčasnosti aj tak počet ponúkaných aplikácií dosahuje trojmiestne číslo. Zlúčenie sa dotklo aj SEVISu, keďže v minulosti sme používali Reuters Trader pre Strednú a východnú Európu a dnes máme Thomsonone.com Investment Banking.

Bloomberg kontrastne poskytuje vlastne iba jeden obrovský produkt, v ktorom je zahrnuté komplexné pokrytie celého finančného trhu. Naviac obsahuje s jeho dátami integrovaný „Tradebook“. Je to obchodná platforma, ktorá zvyčajne poskytuje najlepšiu technickú analýzu a je zadarmo, keďže sa sama financuje cez marže a poplatky za uskutočnené obchody s finančnými nástrojmi. Pritom umožňuje historicky vyrátať výnosy portfólia pri rôznych obchodných stratégiách ako aj technickú analýzu na dátach jedného obchodného dňa. Pre úplnú fundamentálnu aj technickú analýzu je v prípade Thomson-Reuters potrebné vyhľadať partnerskú obchodnú platformu s prístupom na väčšinu svetových búrz.

Obe firmy ponúkajú relatívne podobný algoritmus na výber akcií, sledovanie vývoja portfólií, ako aj možnosť sťahovania veľkého objemu finančných dát priamo cez Excel. Real time dáta poskytujú iba za príplatok pre každú burzu zvlášť, inak sú ceny oneskorené minimálne o 15 minút, čo je nevýhoda hlavne pri obchodovaní v rámci dňa. Denný objem sťahovaných dát je pri Thomson-Reuters neobmedzený, ale má obmedzenie počtu dát na jedno stiahnutie naraz. Naopak cez  Bloomberg sa môže sťahovať aj viac dát, ale pri prekročení limitu iba za príplatok.

Ďalšou výhodou Thomson-Reuters je, že cena za základnú verziu Thomsonone.com je až o 75% nižšia ako za Bloomberg Terminal. I keď pozor, pri dokúpení ďalšich modulov už môže výrazne presiahnuť svojho konkurenta. Pre predstavu Bloomberg nám dal v auguste 2012 ponuku za 1 975 USD mesačne s možnosťou vykúpenia našej súčasnej zmluvy s Thomson-Reuters. Netreba zabúdať ani na menové riziko. Thomson-Reuters aj keď operuje z Londýna, tak poskytuje svoje aplikácie v EUR narozdiel od Bloombergu, ktorý predáva svoj Terminal v USD. Koncová cena nakoniec závisí tiež od počtu prístupov, pričom napr. pre druhého užívateľa možno získať zľavu.

Okrem toho je možné vhodnou kombináciou prídavných modulov dosiahnuť úsporu na celkovej cene. My sme sa rozhodli pre moduly s finančnými ukazovateľmi a firemnými udalosťami, ako aj pre užitočnú dátovú linku cez Excel. Produkt Thomson-Reutersu je vplyvom 5%-ného ročného zvyšovania ceny v súčasnosti lacnejší už iba o cca 25% v porovnaní s ponukou Bloombergu. Aplikácia Thomsonone.com bola síce vylepšená, ale aj Bloomberg robí neustále inovácie a pritom zvyšuje cenu iba každé dva roky presne o výšku inflácie v USA.

Na záver možno len konštatovať, že sa oplatí plnohodnotne venovať iba tomu, na čo si nájdeme dostatok času, keďže sa častokrát stretávame s osobami, ktoré robia svoje investičné rozhodnutia iba na základe článkov z bežnej tlače. Vzhľadom na mesačnú cenu viac ako tisíc EUR, ako aj na náročnú činnosť spracovania získaných finančných údajov je vhodnejšie ponechať obchodovanie na odborníkov. Tých možno nájsť okrem iného aj v analytickom tíme SEVISu.

Ing. Dávid Lapin
Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.
Prečítané 1385 krát Naposledy zmenené nedeľa, 16 august 2015 10:06