sk   en

1 2 3 4 6

O SEVISe

Kapitálový trh a investovanie

Pohľad právnika

Dane

Prognózy

Zaujímavosti

utorok, 20 marec 2012 19:58

Ako predať firmu

Napísal(a)
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

Po dvoch desaťročiach podnikania prehodnocujú mnohí majitelia firiem svoje plány. Uvedomujú si ďalšiu neudržateľnosť situácie, keď ako vlastníci zastávajú vo firme aj výkonnú manažérsku funkciu a riadia jej každodenný chod. Väčšinou existuje kombinácia viacerých dôvodov, prečo sú úvahy našich klientov o predaji firmy čoraz konkrétnejšie. Roky a únava pribúdajú, zdravotný stav sa zhoršuje, chuť čeliť novým výzvam sa vytráca. Predstavy spoluvlastníkov o ďalšom podnikaní sa rozchádzajú a nie je vôľa zbližovať svoje názory. Vždy ide o citlivú tému, kde vo vzájomnej komunikácii medzi SEVISom a našimi klientmi hrá dlhodobý vzťah významnú úlohu.

Je pravdou, že vlastník firmy si vie sám odpovedať na otázku, kto by mohol mať záujem kúpiť jeho spoločnosť: pozná predsa ostatných, ktorí podnikajú v tej istej alebo súvisiacich oblastiach. No potenciálny kupujúci nemusí byť len spomedzi tých, ktorí už dnes pôsobia v rovnakom predmete podnikania.

Keď úvahy smerujú k predaju, tak vlastník automaticky rieši, akú predajnú cenu očakáva. Predajná cena je síce dôležitá, ale kupujúci potrebuje spoznať, čo je na predaj.

Keď sa na firmu klienta pozeráme očami investora, zisťujeme, že definovanie predmetu predaja býva zo strany vlastníka subjektívne. Kupujúci predsa nemusí mať záujem o všetko, čo je dnes vo firme. Očistenie firmy od nadbytočného majetku a tiež nadbytočných činností je krok, v ktorom svojim pohľadom zvonku našim klientom pomáhame. Výsledkom môže byť osobitne predaj nepotrebných nehnuteľností a osobitne predaj firmy s lepšou schopnosťou generovať budúce zisky.

V tejto fáze nastáva prehodnotenie predajnej ceny a tiež okruhu potenciálnych záujemcov. Je potrebné zosumarizovať informácie, ktoré budú záujemcom prezentované. Ich rozsah musí byť dostatočný, aby sa oslovení vedeli rozhodnúť, či prejavia predbežný záujem a vstúpia do ďalších rokovaní.

Možnosť nechať sa zastupovať pri rokovaniach o predaji firmy ocení rovnako jediný vlastník, ako aj skupina spoluvlastníkov.

Prax ukazuje, že dohodu o cene môže investor podmieniť požiadavkou na zotrvanie súčasného majiteľa na manažérskej pozícii aj po uskutočnení predaja. Ak vlastník firmy dlhodobo nepripravoval svojho nástupcu, s takouto situáciou musí počítať. Pre investora je jeho osoba v riadiacej funkcii zárukou fungovania firmy, jej obchodných vzťahov a dosahovania očakávaných ziskov – a tie investor kupuje. Od rozhodnutia predať až po symbolické odovzdanie kľúčov pritom môže uplynúť niekoľko rokov, ktoré už chcel predávajúci tráviť inak, než v práci.

SEVIS poskytuje služby vo všetkých fázach predajnej transakcie: od prípravy firmy na predaj cez určenie ceny a výber potenciálnych záujemcov až po zastupovanie predávajúceho pri rokovaniach s kupujúcim.

Ing. Martin Václavík
Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.
Prečítané 2402 krát Naposledy zmenené sobota, 15 august 2015 20:59