sk   en

1 2 3 4 6

O SEVISe

Kapitálový trh a investovanie

Pohľad právnika

Dane

Prognózy

Zaujímavosti

utorok, 20 marec 2012 19:58

Záložné právo k cenným papierom

Napísal(a)
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

Ste v pozícii záložného veriteľa alebo záložcu, potrebujete uskutočniť výkon záložných práv k cenným papierom a neviete ako na to? Nezaobídete sa pri tom bez obchodníka s cennými papiermi a ak sú akcie prijaté na obchodovanie na burzu cenných papierov, pomôže tiež licencia člena danej burzy.

Slovenská právna úprava k výkonu záložných práv k cenným papierom, je veľmi striedma. Všeobecná úprava je v Občianskom zákonníku a špeciálne ustanovenia nájdeme v zákone o cenných papieroch č.566/2001 Z.z. v platnom znení (ZoCP). Aj ten je však skúpy na informácie ako na to. Všetko sa dozvieme z troch odsekov § 51 ZoCP.

Naša spoločnosť SEVISBROKERS FINANCE sa ako jeden z mála obchodníkov s cennými papiermi už dlhodobo venuje tejto problematike, pričom sa sústredí predovšetkým na slovenské akcie. Ak sa ešte len chystáte na zriadenie záložného práva k cenným papierom, tak využite naše skúsenosti a dojednajte si s našou pomocou zmluvné podmienky odborne a efektívne. Aj tu totiž platí, že dobrá zmluva ušetrí mnoho času a peňazí.

Ak už došlo k založeniu cenných papierov, tak je potrebné poznať obsah zmluvy o založení cenných papierov a podmienky, aké si v nej zmluvné strany pre výkon záložného práva dojednali. Vždy rozhodujú konkrétne okolnosti a typ cenného papiera. Iným spôsobom sa predávajú napríklad listinné akcie a akcie, pre ktoré neexistuje trh, ktorý by určil predajnú cenu a iným spôsobom cenné papiere, ktoré sú kótované na burze a ktorých je na Slovensku pomenej. Spravidla sa predmetom výkonu záložného práva stávajú akcie, ktoré boli poskytnuté ako zábezpeka za úver v banke alebo u súkromného investora.

Podstatné je, aby pohľadávka záložného veriteľa bola neuhradená a po splatnosti. Až potom možno pristúpiť k výkonu záložných práv. Ak zmluva žiadne bližšie postupy neuvádza, je záložný veriteľ predovšetkým povinný vopred informovať záložcu o tom, že zamýšľa cenné papiere predať. Predaj sa uskutočňuje prostredníctvom obchodníka s cennými papiermi a záložný veriteľ predáva cenné papiere v mene záložcu, t.j. podáva pokyn na predaj cenných papierov z účtu alebo podáva pokyn na predaj listinných cenných papierov.

Pokiaľ vaše záložné právo vzniklo zo zákona (tzv. zákonné záložné právo), tak ide o špecifický prípad, kedy sa nespisuje zmluva o založení cenných papierov a výkon záložného práva rieši príslušný predpis na základe ktorého záložné právo vzniklo, napr. daňový poriadok.

Ak potrebujete zriadiť záložné právo na cenné papiere alebo uskutočniť výkon záložného práva, tak sa obráťte na našich špecialistov, ktorí vám na požiadanie predbežne posúdia podklady a ozrejmia možnosti postupu.

Mgr. Danica Kozáková
Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.
Prečítané 4221 krát Naposledy zmenené piatok, 21 august 2015 15:10